Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ranking najlepszych karm dla kotów 2021

2021-05-12
Ranking najlepszych karm dla kotów 2021

Opieka nad kotem nie należy do najłatwiejszych wyzwań. Jego szczególny charakter, wyjątkowo silne instynkty oraz natura łowcy sprawiają, że wszelkie próby porównania go z psem, nawet małym, skazane są na niepowodzenie. Choć oba te stworzenia pod względem ewolucyjnym są sobie bliskie, to jednak różnice, jakie wykształciły się pomiędzy nimi na przestrzeni dziejów, nie pozwalają nam o tym szczególnym braterstwie pamiętać. Procesy udomawiania kotów nie były tak jednoznaczne, jak w przypadku psów, a pierwotne instynkty, przystosowujące zwierzę do określonego trybu życia, mimo życia u boku człowieka, pozostały takie same.

Potrzeby kota biorą się z jego natury - to nią należy kierować się przy wyborze najlepszej karmy

Kot to urodzony mięsożerca, który w naturze poluje do kilkudziesięciu razy dziennie, w ten sposób aktywnie zdobywając pokarm. Jego specyficzne wymagania żywieniowe determinują właściwy rodzaj diety podawanej „do miski”. Podstawowym źródłem substancji odżywczych, niezależnie od etapu życia kota, powinno być w niej mięso oraz świeże i suszone produkty pochodzenia zwierzęcego. To z nich pochodzą absolutnie niezbędne dla kota składniki – kwas arachidonowy i tauryna, wymagające dostarczania wraz z dietą każdego dnia.

W przeciwieństwie do innych zwierząt, koty nie posiadają zdolności syntezy kwasu arachidonowego z jego prekursora (kwas linolowy), a także w domowych warunkach nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie podaży dostatecznej ilości tauryny (w naturze pozyskują ją z upolowanych zdobyczy).

Zaspokojenie zapotrzebowania na oba te składniki oraz wiele innych, wraz ze spożywanym każdego dnia pełnoporcjowym pokarmem, wpływa na prawidłowy przebieg najważniejszych funkcji fizjologicznych w organizmie zwierzęcia, niezależnie od wieku. Gotowa dieta sucha lub mokra, oparta na wartościowych składnikach mięsnych, takich jak wołowina, indyk czy łosoś oraz naturalnych dodatkach funkcjonalnych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju, to najlepszy i najbezpieczniejszy wybór dla kota.

Podstawowa dieta pełnowartościowa – sucha czy mokra?

Najlepsza karma gotowa dla kota, zarówno sucha, jak i mokra powinna zawierać właściwe proporcje mięsa i innych pełnowartościowych źródeł niezbędnych składników pokarmowych oraz cechować się odpowiednio wysoką smakowitością i naturalnie intensywnym aromatem.

Istotną cechą pokarmu jest również jego tekstura (przy produktach suchych) lub konsystencja (przy mokrych i półwilgotnych). To ona potrafi działać szczególnie zachęcająco, nakłaniając czworonoga, o niezmiennej naturze myśliwego, do przyjmowania posiłków, zarówno w tradycyjnej formie – z miski, jak i interaktywnej, która sama w sobie zwiększa już atrakcyjność pokarmu. Sprawdź, jak karmić kota interaktywnie, jednocześnie inteligentnie się z nim bawiąc – to istotne z punktu widzenia siły jego instynktów oraz wagi ich prawidłowego ukierunkowania.

Kiedy karma mokra?

 • gdy kot odmawia jedzenia karmy suchej
 • gdy kot jest wybredny i/lub kapryśny
 • gdy chcemy zachęcić zwierzę do regularnego spożywania pokarmu
 • gdy niezbędne jest zwiększenie ilości pobieranej wody w ciągu dnia
 • gdy kot wykazuje skłonność do chorób dróg moczowych
 • gdy kot ma tendencje do zwiększania masy ciała (nadwaga)

Kiedy karma sucha?

 • gdy kot je zbyt łapczywie (karmienie interaktywne)
 • gdy konieczne jest wsparcie zdrowia jamy ustnej
 • gdy konieczne jest zmniejszenie objętości podawanego pokarmu przy zachowaniu optymalnej podaży składników odżywczych
 • gdy chcemy właściwie ukierunkować instynkty naszego kota (zabawa w domowe polowanie – pokarm to zdobycz)

Najlepsza karma dla kota, czyli jaka?

W praktyce najlepsza karma dla kota to ta, która została świadomie dopasowana do jego indywidualnych potrzeb żywieniowych. Wybierając ją należy uwzględnić wiek czworonoga, masę ciała, stan zdrowia, poziom aktywności oraz styl życia, one bowiem pozwalają spośród niezliczonej ilości produktów gotowych wybrać taki, który jest najbardziej wskazany dla tego konkretnego pupila na danym etapie życia.

TOP 5

Marka

Kup teraz

1.

Caniwild

Sprawdź karmy

2.

Acana

Sprawdź karmy

3.

Dolina Noteci

Sprawdź karmy

4.

Animonda

Sprawdź karmy

5.

Taste of the Wild

Sprawdź karmy

 

Ranking najlepszych karm dla kota CZERWIEC 2021

 1. Caniwild Adult & Sterilised Cat Free run Turkey

 
Karma opiera się przede wszystkim na białku indyka, które świetnie się przyswaja. Udział świeżego mięsa oraz brak zbóż w karmie czynią ją formułą idealną do kocich potrzeb. Idealna dla kotów sterylizowanych.
 
Kliknij tutaj, aby sprawdzić polecane karmy marki Caniwild

 2. Acana Wild Prairie Cat & Kitten

 
Bezzbożowa formuła przepełniona w 75% mięsem - aż 6 różnych składników mięsnych. Jej skład jest odpowiedni dla kotów wszystkich ras i na każdym etapie życia.
 
Kliknij tutaj, aby sprawdzić polecane karmy marki Acana

 3. Mokra karma dla kota Dolina Noteci Superfood Kaczka i wołowina saszetka 85g

 
Mokra karma dla kotów dorosłych wszystkich ras. Uwzględnia specyficzne wymagania żywieniowe kotów, które są mięsożercami, dlatego też na uwagę zasługuje wysoki udział tych surowców, które stanowią aż 80% całego składu.
 
Kliknij tutaj, aby sprawdzić polecane karmy marki Dolina Noteci

 4. Animonda Carny Adult Cat wołowina puszka

 
Bezzbożowa karma dla dorosłych kotów. To świeże i soczyste kawałki mięsa, delikatnie przygotowane, bez dodatku suplementów lub substancji pomocniczych poprawiających wygląd lub smak. 
 
Kliknij tutaj, aby sprawdzić polecane karmy marki Animonda

5. Taste of the Wild Rocky Mountain Feline

 
Pełnowartościowa karma bazująca na dziczyźnie i mięsie łososia, bez dodatku zbóż. Przygotowana dla kotów w każdym wieku. Sucha, zbilansowana karma dostosowana do naturalnych potrzeb żywieniowych kota.
 
Kliknij tutaj, aby sprawdzić polecane karmy marki Taste of the Wild

Dobra karma dla kota musi:

 • być prawidłowo zbilansowana
 • być dostatecznie smakowita i aromatyczna
 • zawierać odpowiednią ilość absolutnie niezbędnego aminokwasu tauryny oraz kwasu arachidonowego
 • opierać się przede wszystkim na produktach mięsnych i pochodzenia zwierzęcego
 • posiadać odpowiednie proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów
 • odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu oraz potrzebom żywieniowym, determinowanym wiekiem

Dobra karma dla kota nie może:

 • posiadać zbyt wysokiej zawartości węglowodanów
 • cechować się zbyt dużym udziałem białek roślinnych w stosunku do tych pochodzenia zwierzęcego
 • zawierać sztucznych dodatków, barwników, konserwantów oraz polepszaczy smaku
 • posiadać składników alergennych i szkodliwych dla wrażliwego przewodu pokarmowego kota domowego

Najlepsza karma dla kota zaspokaja potrzeby od A do Z

Istotą dobrego pokarmu jest nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych zwierzęcia, ale również zapewnienie odpowiedniego wsparcia naturalnej funkcjonalności poszczególnych układów. Właściwie zbilansowana, prawidłowo dawkowana dieta gotowa zapewnia optymalną pracę przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego, wspomaga układ kostno-szkieletowy, stymuluje pracę systemu odpornościowego, przyczynia się do utrzymania zdrowia jamy ustnej, wspomaga czynność układu nerwowego, a także stanowi ważne źródło składników, niezbędnych do utrzymania zdrowego wyglądu sierści czworonoga.

Taki mały, taki bardzo niedojrzały – jaka karma w sam raz dla kociaka

U kociąt, wyjątkowo delikatnych, szczególne znaczenie ma podawanie diety zbilansowanej do potrzeb, zapewniającej prawidłowy wzrost i zrównoważony rozwój wszystkich układów organizmu. Pierwsze posiłki maluszka powinny charakteryzować się lekkostrawną formą i formułą, w sam raz dla małego, wrażliwego brzuszka.

Dobrym rozwiązaniem jest hipoalergiczna karma mokra oraz półwilgotna, a następnie sucha o sprawdzonym, bezpiecznym składzie, lekko namoczona w wodzie lub preparacie mlekozastępczym tuż przed podaniem. Ze względu na konieczność poznawania nowych, zróżnicowanych smaków i tekstur (minimalizacja ryzyka wystąpienia u dorosłego osobnika neofobii, czyli awersji do nowych pokarmów), młody kot po okresie odsadzenia powinien dostawać zarówno karmę suchą, jak i mokrą lub półwilgotną.

Idealny harmonogram zakłada karmienie kilka razy w ciągu dnia (minimum 4-5), najlepiej w formie naprzemiennej.

Zestarzeć się ze smakiem, czyli ważna rola karmy premium w diecie kocich seniorów

Szczególnej uwagi i równie dużej troski wymagają koci seniorzy, nie tylko ze względu na nieuchronnie postępujące procesy starzenia, a tym samym sukcesywne osłabienie naturalnych funkcji organizmu, ale również z uwagi na słabnący apetyt. Brak apetytu skutkuje zwykle zmniejszonym poborem pokarmu, a co za tym idzie postępującymi niedoborami niezbędnych składników odżywczych, wspomagających prawidłową pracę poszczególnych, znacznie obciążonych układów.

Dobra karma dla kota seniora gwarantuje mu doznania smakowe, które skutecznie zachęcają do jej regularnego spożywania, skutecznie ratując sytuację i chroniąc przed występowaniem niebezpiecznych niedoborów.

Niezależnie od wieku czworonoga, pełnowartościowa dieta sucha lub mokra o wysokiej smakowitości, intensywnym aromacie i zawartych w składzie naturalnych dodatkach funkcjonalnych wpływa na poprawę kondycji jego organizmu w ujęciu holistycznym, przyczyniając się do zwiększenia komfortu życia na co dzień.

Nie bez przyczyny, analizując kwestię najlepszej diety, tyle mówi się o celu, jakim jest zapewnienie dobrostanu i równowagi psychofizycznej zwierzęcia. W końcu dobrze odżywiony kot to zdrowy kot, a zdrowie ze szczęściem niezmiennie idą ze sobą w parze.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Jak zawsze OK
2024-04-24
POLECAM
pixel