Ranking najlepszych żwirków dla kotów CZERWIEC 2021
Stworzenie kotu warunków codziennego funkcjonowania, odpowiadających jego rzeczywistym potrzebom, stanowi ważny aspekt w dbaniu o jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Rytm dnia, rutynowe działania, stałe elementy przestrzeni, brak niespodziewanych zmian i bodźców – to daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa i silnie (pozytywnie) oddziałuje na jego stan behawioralny.
Wybór odpowiedniego rodzaju kuwety oraz żwirku, na którym kot będzie mógł załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby, wbrew pozorom ma olbrzymie znaczenie. Jeżeli błędnie ocenimy kocie preferencje, możemy spodziewać się, że czworonóg szybko zrezygnuje z korzystania z tak przygotowanej przestrzeni higienicznej i zacznie wypróżniać się w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Aby zadbać o jego równowagę psychofizyczną, a jednocześnie zminimalizować ryzyko pojawiania się nieczystości w różnych miejscach domu, warto dobrze zorientować się, jaki produkt zdoła spełnić wysokie wymagania naszego kota.
TOP 5 |
Marka |
Kup teraz |
1. |
Cat's Best |
Sprawdź żwirki |
2. |
Calitti |
Sprawdź żwirki |
3. |
Super Benek |
Sprawdź żwirki |
4. |
Bazyl |
Sprawdź żwirki |
5. |
Golden Grey |
Sprawdź żwirki |
Ranking najlepszych żwirków dla kota CZERWIEC 2021
1. Cat's Best Original naturalny drewniany żwirek zbrylający pochłaniający zapachy 10L
2. Żwirek silikonowy dla kota Calitti Crystals 3,8 litra
3. Zbrylający żwirek kukurydziany Benek Corn Cat 14L
4. Bazyl żwirek silikonowy Ag+ Silica gel 3,8L
5. Golden Grey Master żwirek dla kota 14kg
Jaki żwirek dla kota wybrać, by zaspokoić jego najważniejsze potrzeby?
Odpowiednio dobrane podłoże w kuwecie może skutecznie zachęcić, ale i zniechęcić zwierzę do korzystania z niej, a w przejawianych zachowaniach awersyjnych nie będzie ani odrobiny złośliwości. Załatwianie potrzeb fizjologicznych u kota jest złożonym zachowaniem sekwencyjnym. Oznacza to, że w naturalnym środowisku zwierzęcia składa się ono z kilku niezmiennych, następujących po sobie czynności. Należy do nich wybór odpowiedniego miejsca, wąchanie (i akceptacja) podłoża, wykopanie dołka, oddanie moczu lub kał, zagrzebanie wydalin w podłożu oraz oddalenie się poza miejsce toalety. Zapewnienie kotu niewychodzącemu warunków sprzyjających wyrażaniu naturalnych zachowań, szczególnie podczas zaspokajania potrzeb fizjologicznych pozwoli skutecznie zadbać o jego dobrostan, a co za tym idzie wewnętrzną równowagę. Wybór żwirku do kuwety ma w tym złożonym procesie kluczowe znaczenie.
Charakterystyka dobrego żwirku
Różnorodność podłoży to z jednej strony olbrzymie ułatwienie dla właściciela kota, który musi dopasować żwirek do wielu zmiennych, między innymi złożonych preferencji zwierzęcia, ale i źródło trudności.
Podstawowe kategoryzacje dostępnych na rynku podłoży do kuwety dzielą je na:
- zapachowe,
- bezzapachowe,
oraz
- zbrylające,
- niezbrylające.
Żwirek zbrylający przypomina zwykle, zarówno wizualnie, jak i palpacyjnie ziemię lub drobny piasek. Cechuje go wysoka chłonność oraz zlepianie się w grudki, po kontakcie z wilgocią. Ten wyjątkowo popularny rodzaj podłoża, ze względu na swoją specyfikę jest ekonomiczny w użyciu. Wielu użytkowników, do jego wyboru dodatkowo przekonuje duża zdolność materiału z jakiego powstaje do wiązania niepożądanych zapachów wydalin. Wybierając żwirek zbrylający się należy uwzględnić możliwość kurzenia się podczas wymiany i uzupełniania kuwety oraz tendencję do przyklejania się grud do jej dna. Aby tego uniknąć zaleca się większą dokładność higienicznego czyszczenia kociej toalety.
Żwirek niezbrylający się wyglądem oraz w dotyku również przypomina ziemię lub drobny piasek. Jego istotną cechą jest duża chłonność wilgoci oraz powszechna dostępność. Podobnie, jak jego poprzednik, ten rodzaj podłoża podczas wymiany potrafi się kurzyć, co wpływa na komfort czyszczenia kuwety. Z uwagi na swoją specyfikę, żwirek niezbrylający wymaga częstej wymiany całości wysypanego podłoża.
Oba rodzaje żwirków zapewniają kotu wolność wyrażania naturalnych zachowań, do jakich należy, podczas oddawania moczu i kału, wykopywanie dołków oraz higieniczne zagrzebywanie wydalin. Swobodna realizacja charakterystycznych dla zwierzęcia zachowań wpływa korzystnie na jego stan psychofizyczny i chroni przed występowaniem zaburzeń behawioralnych, znacznie częściej diagnozowanych u kotów niewychodzących.
Ekologia, a funkcjonalność. Jaki żwirek spełni wymagania?
Bardzo szeroka dostępność dobrych jakościowo, bezpiecznych i funkcjonalnych materiałów sprawiła, że w ostatnich latach ilość dostępnych na półkach sklepowych rodzajów podłoży znacznie wzrosła.
Sprawdź tutaj najnowszą ofertę sprawdzonych żwirków dla Twojego kota. Znajdziesz w niej między innymi żwirki:
- bentonitowe,
- zeolitowe,
- silikatowe (pot. silikonowe),
- z włókien roślinnych: drewniane, kukurydziane, słomiane
- tofu.
Kilka z wymienionych, choć stanowią nowość na kocim rynku, już cieszą się dużą popularnością oraz zaufaniem wśród użytkowników i ich zwierząt.
Żwirek bentonitowy, powstały ze skały osadowej, występuje w formie neutralnej lub zapachowej. Jego atutem jest duża chłonność oraz naturalne pochodzenie. Wyglądem i w dotyku przypomina drobny piasek, a w kontakcie z wilgocią zbryla się, co ułatwia jego wymianę.
Optymalna ilość w kuwecie: 5 cm
Ciężar: duży
Pochłania niepożądane zapachy: tak
Naturalny: tak
Antybakteryjny: tak
Wymiana całości: regularna
Utylizacja drogą sanitarną: nie
Żwirek zeolitowy, powstały z minerałów krzemianowych, należy do grupy podłoży naturalnych, antybakteryjnych i bardzo wysoce chłonnych. Jednakże, jako jedyny posiada tak wysoką zdolność do pochłaniania pochodnych amoniaku i neutralizacji zapachów. Wyglądem przypomina drobne, porowate kamyczki.
Optymalna ilość w kuwecie: 4-5 cm
Ciężar: duży
Pochłania niepożądane zapachy: tak
Naturalny: tak
Antybakteryjny: tak
Wymiana całości: regularna
Utylizacja drogą sanitarną: tak/sprawdź deklarację producenta
Żwirek silikatowy, bardziej znany jako silikonowy, w postaci syntetycznych, zwykle krystalicznych granulek nie zbryla się, lecz skutecznie wiąże w sobie wilgoć oraz zasusza odchody stałe, ułatwiając ich usuwanie. Dostępny w wersji półtransparentnej lub barwionej.
Optymalna ilość w kuwecie: 4-5 cm
Ciężar: mały
Pochłania niepożądane zapachy: mniej skutecznie
Naturalny: nie
Antybakteryjny: sprawdź deklarację producenta
Wymiana całości: rzadsza (regularna)
Utylizacja drogą sanitarną: nie
Wśród podłoży z włókien roślinnych najczęściej spotykane na rynku są żwirki drewniane, kukurydziane oraz słomiane, będące nowością dla większości konsumentów.
Podłoże drewniane, produkowane zwykle z drewna świerkowego, sosnowego, niekiedy również dębowego zapewnia wysoką chłonność. Dostępny w postaci kruszony lub pelletu, może się zbrylać lub nie, w zależności od wybranego rodzaju produktu.
Optymalna ilość w kuwecie: 4-5 cm
Ciężar: mały
Pochłania niepożądane zapachy: tak
Naturalny: tak
Antybakteryjny: tak
Wymiana całości: regularna
Utylizacja drogą sanitarną: sprawdź deklarację producenta
Podłoże kukurydziane, produkowane w całości z naturalnych materiałów pochodzenia roślinnego (kukurydzy), bez sztucznych i chemicznych dodatków, zapewnia bezpieczeństwo nawet maleńkim kociętom. Za wysoką zdolność zbrylania się i pochłaniania wilgoci odpowiada w nim skrobia. Dużym atutem tego rodzaju żwirku jest skuteczna kontrola nieprzyjemnych zapachów.
Optymalna ilość w kuwecie: 5-6 cm
Ciężar: mały
Pochłania niepożądane zapachy: tak
Naturalny: tak
Antybakteryjny: tak
Wymiana całości: regularna
Utylizacja drogą sanitarną: możliwa/sprawdź deklarację producenta
Podłoże słomiane, biodegradowalne i ekologiczne, będące nowością na rynku powstaje w całości z materiału roślinnego (słomy), bez sztucznych i chemicznych dodatków. Żwirek ten uważany jest za niezbrylający, jednak po kontakcie z wilgocią ulega rozpadowi i pęcznieniu – zapewnia to wysoką chłonność tego podłoża.
Optymalna ilość w kuwecie: 2-3 cm
Ciężar: mały
Pochłania niepożądane zapachy: tak
Naturalny: tak
Antybakteryjny: sprawdź deklarację producenta
Wymiana całości: regularna
Utylizacja drogą sanitarną: możliwa/sprawdź deklarację producenta
Żwirek tofu, należący do grupy produktów zbrylających się, powstaje ze składników całkowicie naturalnych – skrobi kukurydzianej i proszku sojowego. Jego innowacyjną cechą, w porównaniu do innych rodzajów, jest rozpuszczalność w wodzie. Brak sztucznych i chemicznych dodatków, również zapachowych, zapewnia jego znikomą alergenność, neutralność i bezpieczeństwo nawet dla małych kotów.
Optymalna ilość w kuwecie: 3 cm
Ciężar: mały
Pochłania niepożądane zapachy: tak
Naturalny: tak
Antybakteryjny: tak
Wymiana całości: regularna
Utylizacja drogą sanitarną: możliwa
Właściwie dobrany żwirek – dlaczego to takie ważne?
Swoboda i bezpieczeństwo wyrażania naturalnych zachowań, również tych związanych z załatwianiem potrzeb fizjologicznych, zapewnia kotu niewychodzącemu niezbędną równowagę psychofizyczną oraz chroni go przed ryzykiem zaburzeń behawioralnych.
Wybór odpowiedniego rodzaju i rozmiaru kuwety (odkryta, zabudowana, wysoka, niska) oraz wypełnienie jej dostosowanym do potrzeb i preferencji zwierzęcia podłożem to kwestia kluczowa, by czworonóg czuł się dobrze w swojej prywatnej, domowej przestrzeni. Nie jesteśmy w stanie zapewnić mu warunków takich, jakie gwarantuje naturalne środowisko życia, możemy jednak starać się odwzorować pewne jego elementy na tyle, by zwierzęciu żyło się naprawdę komfortowo.
Wybierając żwirek do kuwety dobrze jest mieć pewność, że spełni on wysokie wymagania naszego czworonoga, ponieważ wszelkie zmiany w bliskiej, intymnej przestrzeni zwierzęcia wiążą się dla niego z dużym stresem. Dokonaj właściwego wyboru - zapoznaj się z ofertą żwirków bezpiecznych, antybakteryjnych, chłonnych dostępnych w sklepie zoologicznym keko. Sprawdzone podłoże dobrej jakości, pozwalające zapewnić optymalny poziom higieny oraz dające kotu poczucie swobody zachowań i bezpieczeństwa to bezsprzecznie najlepsza recepta na „kocie sprawy”.