Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rehabilitacja psa – dlaczego warto podjąć wyzwanie

2021-10-16

Gdy w grę wchodzi zdrowie psa wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez specjalistę, ponieważ błędnie prowadzona rehabilitacja psa może w praktyce bardziej zwierzęciu zaszkodzić niż pomóc. Możesz jednak wspierać terapię psa  w domu – dowiedz się, jak rehabilitować psa w domu i zadbaj o niezbędne akcesoria do rehabilitacji. 

 

Jeszcze nie tak dawno nikt nie słyszał o rehabilitacji zwierząt. Określenie zoofizjoterapia brzmiało na tyle abstrakcyjnie i obco, że wielu opiekunów psów nie miało pojęcia, co się właściwie pod nim kryje mimo, że nazwa wyraźnie nawiązywała do wsparcia przywracania sprawności ruchowej i psychofizycznej. Rehabilitacja zwierząt domowych szybko jednak zyskała uznanie, jako realne wsparcie medycyny weterynaryjnej oraz z „chwilowej mody” w mniemaniu wielu sceptyków stała się ważnym aspektem terapii, po który sięgamy, kiedy tylko istnienie choć cień szansy na przyspieszenie powrotu do zdrowia i pełni sił naszego ukochanego czworonoga.

Tym bardziej interesujemy się zabiegami wchodzącymi w zakres rehabilitacji, im wyraźniej dostrzegamy, że zastosowanie ich ma sens nie tylko w leczeniu określonych stanów chorobowych, zwyrodnień, po zabiegach operacyjnych czy w leczeniu pourazowym. To ważny punkt na liście sposobów doraźnego wspierania organizmu w obliczu drastycznie zwiększonej aktywności np. u psów sportowych, a nawet – wówczas w sposób ściśle określony, kontrolowany i szczególnie umiejętny – codziennej profilaktyki wybranych predyspozycji chorobowych. Z nowomodnej dziedziny w krótkim czasie wsparcie zdrowia i rehabilitacja psa stała się czymś, co traktujemy równie poważnie, jak leczenie weterynaryjne, w końcu bez jednego, jak i drugiego w dążeniu do zdrowia czworonoga ani rusz.

Rehabilitacja psa – czy rzeczywiście jest potrzebna?

Rehabilitacja u psa zalecana jest w wielu różnych schorzeniach, w podeszłym wieku w związku ze zmianami zachodzącymi wówczas w organizmie, jak i w sytuacjach większego obciążenia u psów pracujących i sportowych. Działania wspierające podstawową terapię weterynaryjną podejmowane są więc zarówno z walce z problemami zwyrodnieniowymi, natury ortopedyczno-neurologicznej, po urazach, w okresie przed- i pooperacyjnym, w problemach związanych z kręgosłupem oraz przy dysplazjach stawów, jak i w okresie przygotowania do aktywności i regeneracji po jej zakończeniu. To też doskonały sposób na zachowanie mobilności u seniorów, a także przywrócenie spokoju i równowagi u psów nadmiernie pobudzonych czy zestresowanych.

Uniwersalność i złożoność zabiegów rehabilitacyjnych sprawia, że ich popularność z roku na rok wzrasta. W związku z tym pojawia się pytanie – czy u psów, u których nie stwierdzono dotąd poważnych urazów lub schorzeń, które nie przeszły inwazyjnych zabiegów i operacji należy w ogóle myśleć o rehabilitacji? Czy istnieje uzasadnienie dla rehabilitowania czworonożnego seniora, choć jest on z punktu widzenia weterynarii zdrowym, a jedynie starym psem? Jak wówczas postępować – zwracać się do specjalisty czy wprowadzać do codziennego harmonogramu opieki nad psem proste zabiegi w domowym zaciszu? Dowiedz się więcej o tym, dlaczego rehabilitacja psa w domu również ma znaczenie.

Aktywne wsparcie zdrowia psa – kiedy zacząć rehabilitację psa

Starość to proces zmieniający fizjologię organizmu każdego czworonoga. Dawne aktywności i codzienne zachowania mogą zacząć sprawiać trudności, dlatego warto szukać sposobu na usprawnianie psa i korzystać z niego dostatecznie wcześnie. Niezależnie od rasy czy gabarytów pupila, przekroczenie granicy 8 lat stanowi pewien bodziec, który powinien w nas, opiekunkach, wzbudzić zainteresowanie realnymi potrzebami zwierzęcia. Tym bardziej, gdy wraz z nim pojawiać zaczynają się pewne charakterystyczne zmiany: wolniejsze wstawanie, sztywność chodu, trudności z wchodzeniem po schodach lub wysiadaniem z samochodu, mniejszy apetyt i niechęć do dynamicznych aktywności. Te drobne kłopoty i początkowo trudno zauważalne zmiany to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej – dużo więcej dzieje się "w środku", w przestrzeniach widocznych dla oka.

Prawidłowo odczytując pierwsze sygnały o zaawansowaniu procesów starzenia się organizmu lub w obliczu pierwszych oznak problemów zdrowotnych, jesteśmy w stanie pomóc psu spowolnić postęp zachodzących zmian i to w dużej mierze właśnie dzięki umiejętnie prowadzonym zabiegom rehabilitacyjnym. Nasza rola, jako świadomych opiekunów jest w nich znacząca, a wręcz determinująca. To jednak specjalista powinien nadać działaniu określony kierunek, dostosowując zabiegi i sposób ich prowadzenia do realnych potrzeb psa. Naszym obowiązkiem jest zagwarantować zwierzęciu odpowiednie warunki codziennego funkcjonowania oraz najlepsze akcesoria do rehabilitacji psa, niezbędne do bezpiecznego powrotu do zdrowia. Złożone zabiegi mające aktywny wpływ na to, co dzieje się „w środku” organizmu pupila powinien przeprowadzać doświadczony zoofizjoterapeuta, ponieważ nieprzestrzeganie jasnych zasad bezpiecznej i ukierunkowanej rehabilitacji nie tylko może zniweczyć cały proces terapeutyczny, ale również poważnie zaszkodzić psu. Jednak istnieje wiele drobnych zabiegów, które możemy wykonać w domu, czyli tam, gdzie zarówno pies, jak i my czujemy się najlepiej.

Rehabilitacja psa w domu czy w gabinecie

Najczęściej do zoofizjoterapeuty kieruje naszego psa zaufany lekarz weterynarii. Gdy w grę wchodzi zdrowie czworonoga wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez specjalistę, bowiem błędnie prowadzone wsparcie leczenia układu kostno-szkieletowego, mięśniowego, nerwowego, jak i całokształtu może w praktyce bardziej zwierzęciu zaszkodzić niż pomóc. W rehabilitacji psów najczęściej wykorzystuje się fizykoterapię, kinezyterapię oraz kilka rodzajów masażu. W obrębie fizykoterapii stosowane są zabiegi ultradźwiękami, laseroterapia, światłoterapia, magnetoterapia, elektroterapia (m. in. z zastosowaniem prądów TENS, EMS czy jonoforezy), fala uderzeniowa oraz wiele innych, opartych na nowoczesnych rozwiązaniach. W kinezyterapii psów podstawą działań rehabilitacyjnych jest ruch, zarówno w formie aktywnej, jak i ćwiczeń biernych, z odpowiednią stabilizacją ze strony zoofizjoterapeuty. Masaż z kolei jest to oddziaływanie na tkanki miękkie organizmu za pomocą specyficznego bodźca mechanicznego.

Pragnąc wesprzeć rehabilitację pupila, czy to schorowanego, po urazie, starszego czy nadmiernie aktywnego, należy zawsze przestrzegać jasnych wytycznych specjalisty, to najlepszy punkt wyjścia dla realizacji założeń terapii. Czy to oznacza, że nie możemy nic zrobić samodzielnie, w domowym zaciszu? Bynajmniej. Słuchając i stosując się do zaleceń możemy wdrażać proste ćwiczenia fizyczne, dozować odpowiednie dawki i rodzaj ruchu np. podczas codziennych spacerów, zapewniać godne warunki funkcjonowania poprzez utrzymywanie specjalnej higieny, a także dbać o bliskość relacji i zaufanie czworonoga, wykorzystując najlepsze narzędzia, jakie mamy – dotyk i troskę, w niezastąpionym połączeniu.

Masaż dla psa w domu – przeciwbólowo i na wzmocnienie

W masażu, czy to ludzi, czy zwierząt, przedmiotem pracy zawsze jest ciało pacjenta, narzędziem zaś dłonie terapeuty. Z czego jednak wywodzi się koncepcja terapeutycznego działania dotyku u psów? Oczywiście z głaskania! Jako swoista stymulacja skórna, stosowane w przypadku szczeniąt pozwala ono zmniejszyć ich fizjologiczną reakcję na stres, a także może wpływać korzystnie na zwiększenie odporności na zakażenia w wieku dorosłym. Powolne głaskanie uspokaja, zmniejsza poziom stresu, poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne zwierzęcia. Głaskanie energiczne przede wszystkim rozgrzewa, stymulując krążenie krwi w obrębie mięśni i stawów. W zależności od celu i sposobu jego wykorzystywania, dotyk niesie ze sobą zgoła odmienne skutki. Zawsze jednak jest najlepszym i łatwo dostępnym źródłem ciepła.

Co za tym idzie, masaż doskonale przygotowuje do wysiłku, regeneruje organizm, działa przeciwbólowo i leczniczo, a przede wszystkim – umiejętnie wykonywany – jest wyjątkowo lubiany przez czworonogi. Jego właściwości warto wykorzystywać po intensywnym spacerze, treningu sportowym, wzmacniająco w okresie rekonwalescencji, gdy lekarz da nam na tę formę stymulacji „zielone światło”, a także po zakończeniu serii prostych ćwiczeń fizycznych, zaleconych przez fizjoterapeutę, jako formę relaksacji i wyciszenia. W każdym przypadku efekt będzie ten sam – umiejętny masaż, wykonywany regularnie w domu może pozwolić na skrócenie czasu powrotu do zdrowia i odzyskania sprawności przez pupila, a także na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania w trudnym dla psa czasie rekonwalescencji.

Akcesoria i uprzęże do rehabilitacji psa – czy warto ich używać?

Niekiedy, gdy stan zdrowia psa nie pozwala na manualne wsparcie terapii rola właściciela zmienia się, wciąż jednak pozostaje tak samo istotna. Zachęcanie pupila do samodzielnego wstawania, pierwszych prób obciążania kończyny, wspomaganych odpowiednimi akcesoriami i uprzężami do rehabilitacji psa oraz wprowadzania prostych ćwiczeń ruchowych to ważny aspekt w przywracaniu mobilności i poprawie jakości życia. W takiej sytuacji, gdy masaż leczniczy mógłby wyrządzić psu krzywdę, można zainteresować się masażem relaksacyjnym i korzystając z rad specjalisty wprowadzić łagodną formę terapii dotykiem. Ta z pewnością nie sprawi psu bólu, za to pozwoli mu oswoić się z nową sytuacją, będąc odczuwalnie blisko zaufanego opiekuna. Nawet wtedy, gdy silne oddziaływanie na organizm psa nie jest wskazane można, wykorzystując właśnie moc dotyku, skupić się na wspomaganiu psychiki czworonoga. Ukojenie w sytuacjach wzmożonego, długo utrzymującego się stresu oraz wsparcie w odzyskaniu równowagi emocjonalnej to nic innego, jak nasz obowiązek.

Niezależnie jednak od tego, czy podejmujemy się wykonywania z psem prostych ćwiczeń wstawania i chodzenia, terapii ruchem czy masażem, zawsze w pierwszej kolejności musimy zapewnić psu optymalne warunki. Wygodne uprzęże ułatwiające podnoszenie się i stawianie pierwszych kroków po zabiegu to podstawa wyposażenia w rehabilitacji psa, które warto używać. Odpowiednio wcześnie przygotuj dla psa ortopedyczne legowisko, umożliwiające samodzielne wstawanie i komfortowy odpoczynek. Dużo propozycji specjalistycznych posłań i materacy dla psów znajdziesz w dobrych sklepach online.

W keko.pl bez trudu kupisz legowisko dedykowane rehabilitacji psa oraz wsparciu zdrowego snu u psów seniorów. Tego typu posłania posiadają szczególną właściwość dopasowywania się do kształtu ciała czworonoga, zapewniając stabilizację i odpowiednie podparcie w miejscach, w których jest ono niezbędne. Jednocześnie zapobiegają odleżynom, a zastosowany materiał i antyalergiczne wypełnienie pozwalają na zachowanie najwyższego poziomu higieny przez cały okres terapii. Dobre posłanie ortopedyczne przyda się również po zakończeniu okresu rekonwalescencji, w opiece nad psem wrażliwym oraz seniorem. Co więcej, może służyć jako wypełnienie do transportera czy w sesji domowego masażu. Spokój i poczucie bezpieczeństwa podczas snu, wypoczynku, masażu czy długiej drogi do domu to cenne wartości niezależnie od stanu zdrowia psa – o nie warto się troszczyć.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4693 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Polecam
2024-04-12
Ekspresowa wysyłka, wszystko świetnie jak zwykle
pixel