Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Samodzielna tresura psa, czyli jak wytresować psa

2021-06-10
Samodzielna tresura psa, czyli jak wytresować psa

Gdy w domu pojawia się pies, wraz z nim zmienia się zupełnie nasza codzienność. Nie tylko ze względu na szereg obowiązków, które dochodzą, ale również z uwagi na wielką radość wspólnego spędzania czasu na najróżniejszych przyjemnościach – tych aktywnych i tych nieco mniej. Aby można było jednak myśleć o bezstresowej codzienności, w której opiekun i pies darzą się zaufaniem, rozumieją swoje komunikaty i potrafią zawsze obronną ręką i łapką wyjść z opresji, konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Im wcześniej rozpoczniemy szkolenie psa, tym lepiej zarówno dla nas, jak i dla niego. Nauka pozytywnych zachowań, wyznaczanie granic, umiejętność reagowania na określone komendy – wszystkie te aspekty szkolenia psa, w obliczu zagrożenia (realnego i tego, które dostrzega tylko nasz pies) i/lub zwiększonego stresu, który potrafi zdominować myślenie czworonoga zapewnią mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a nam dadzą większą kontrolę nad sytuacją.

Sam skutecznie wytresuj psa, pogłębiając Waszą relację o szacunek i zaufanie

Kiedy już zamieszkał z nami wymarzony czworonóg, rozpoczyna się wielka, wspólna przygoda, która nie zawsze przebiega tak, jak byśmy tego oczekiwali. W szczególności, gdy nasz pupil posiada silny charakter, olbrzymi temperament, a wszystko to okraszone głęboko zakorzenionym, pierwotnym instynktem. Brzmi to naprawdę dumnie, jednak skutek przynosi zwykle odwrotny od zadowolenia i dumy, ponieważ zachowanie psa, jakie ów pakiet gatunkowy wzbudza, skutecznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie w domu i poza nim.

Aby udało się uniknąć sytuacji, w której zachowanie czworonoga zagraża zarówno nam, osobom trzecim, jak i jemu samemu oraz pozostałym zwierzętom należy odpowiednio wcześnie rozpocząć prawidłowe szkolenie psa od podstaw, na miarę naszych i jego możliwości. Im wcześniej zdecydujemy się na tresurę, tym szybciej osiągniemy zamierzone efekty.

Życie w rodzinie wymaga od psa dostosowania się do istniejących już zasad. To często trudne zadanie, a nasze wsparcie pod postacią samodzielnie prowadzonego szkolenia jest na wagę złota, w szczególności, gdy psiak jest młody i wciąż jeszcze zbyt chaotyczny lub nieco starszy, ale za to strachliwy. Z kolei, gdy z różnych przyczyn zwierzak akceptuje tylko i wyłącznie naszą obecność, samodzielne tresowanie to nie wybór, ale konieczność.

Ile kosztuje tresura psa

Profesjonalne szkolenie psa pod okiem doświadczonego trenera to najlepsze rozwiązanie, ale nie zawsze realne. Stając więc oko w oko z takimi przeciwnościami, jak brak akceptacji obcych przez psa, silny lęk czy nieco bardziej pragmatycznymi zagadnieniami, jak choćby koszt profesjonalnego szkolenia, na którego poniesienie nie zawsze możemy sobie pozwolić, należy poważnie zastanowić się nad tym, jak wytresować psa samodzielnie, wykorzystując proste i funkcjonalne akcesoria treningowe. Zwłaszcza, że jedno spotkanie ze specjalistą nigdy nie jest wystarczające. A nasz pies naprawdę nauczył się samokontroli, właściwych zachowań, a my odpowiedzialnego i rozumnego prowadzenia go, potrzebna jest przynajmniej seria, a to już naprawdę finansowe wyzwanie.

Okazuje się jednak, że samodzielne wytresowanie psa, wykorzystując akcesoria treningowe i przysmaki dla psów nie jest to wcale takie skomplikowane, o ile tylko przestrzega się kilku kluczowych zasad: cierpliwości i zrozumienia, sumienności i regularności, odpowiedniej motywacji i konsekwencji w podejmowanych działaniach. To solidna podstawa dla udanej tresury psa. Wychowanie czworonoga to ważny element życia z nim, zapewniania mu opieki i dbania o dobrostan, ponieważ jak i w naszym przypadku, łatwiej i bezpieczniej żyje się według określonych zasad.

Od kiedy zacząć tresurę psa

Rozważając rozpoczęcie szkolenia psa zastanawiamy się często kiedy najlepiej byłoby je rozpocząć. Eksperci sugerują, że im szybciej, tym lepiej i za optymalny czas na rozpoczęcie intensywnej edukacji i tresury psa z użyciem metod pozytywnych wiek od 6 do 12 miesięcy. Czy oznacza to jednak, że starszego psa nie da się już wyszkolić i w sytuacji, gdy podejmiemy się adopcji seniora, zdani jesteśmy już tylko na odrobinę szczęścia, że jakoś nam się ułoży? Otóż nie – szkolenie psa to aktywność, którą warto wprowadzać niezależnie od wieku!

Małego, pełnego energii psa łatwiej i szybciej nauczyć nowych komend i określonych zachowań niż wykorzenić nawyki upartego staruszka, jednak i u szczeniąt pojawiają się trudności. Pierwsze etapy szkolenia małego psa przypominają bardziej zaplanowaną zabawę w posłuszeństwo, a kluczowa w niej jest cierpliwość opiekuna i czasu, dużo czasu. Starszy pies jest znacznie spokojniejszy i zwykle ma większą łatwość w skupieniu się na określonej czynności. Nauka komend oraz trening pozytywnych zachowań to nie tylko dobry pomysł, ale również konieczność, bowiem każde takie ćwiczenie dodatkowo poprawia sprawność fizyczną i intelektualną psa.

Szukasz sposobu na spowolnienie procesów starzenia mózgu pupila? Samodzielna tresura w łagodnej formie, pełna nagród i przyjemności, będzie jak znalazł.

Ile trwa szkolenie psa

Nie ma ściśle określonego czasu, w którym należy zmieścić się w nauką komend i pozytywnych zachowań u psa. Tresura trwa bowiem tyle, ile to konieczne, uwzględniając możliwości psa i opiekuna, stan zdrowia czworonoga, tempo zapamiętywania, zdolność koncentracji a także chęć współpracy, która nie zawsze jest taka sama. Profesjonalne szkolenie psa również nie ma ściśle określonych ram czasowych. Jeśli pies wymaga dłuższej pracy, seria spotkać wydłuża się, jeśli uczy się dostatecznie szybko, sesje tresury przechodzą w spotkania utrwalające, które kończą się wówczas, gdy uznamy to za stosowne. Młodszy pies do dedykowanej mu szkoły może chodzić aż do osiągnięcia pułapu dorosłości, albo i dłużej. Nic nam w tej kwestii nie ogranicza, oprócz kosztów, które niestety potrafią być naprawdę wysokie.

Jeżeli nasz pies jest szczególnie wymagający i wiemy, że profesjonalna tresura ciągnęłaby się w nieskończoność, warto abyśmy znaleźli w sobie siłę, cierpliwość, samozaparcie i dość ambicji, by przeprowadzić szkolenie samodzielnie. To nie tylko da nam więcej przyjemności, pogłębi relację ze zwierzęciem i nauczy wzajemnego zaufania, ale i pozwoli nam zrozumieć jego spojrzenie na świat lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4710 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Polecam
2024-05-12
Jak zwykle ok.
pixel