Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Skręt żołądka i jelit u psa – co robić?

2021-07-22
Skręt żołądka i jelit u psa – co robić?

U podłoża skrętu żołądka u psa leży wiele przyczyn. Skręt żołądka i jelit u psa to nadostry stan wymagający natychmiastowej interwencji medycznej. Poznaj objawy skrętu żołądka i jelit u psa i uchroń go przed najgorszym. Skręt żołądka to zagrożenie życia – sprawdź na blogu, czy można mu przeciwdziałać.

Istnieje wiele problemów zdrowotnych u psów, o których istnieniu słyszeliśmy, czytaliśmy, coś niecoś wiemy, ale na szczęście nigdy nie musieliśmy się z nimi mierzyć. Tak jest w przypadku skrętu żołądka i jelit u psa. To problem o niewyobrażalnej skali niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia psa, jednak wielu opiekunów czworonoga bagatelizuje możliwość jego wystąpienia, traktując schorzenie to trochę, jak problem widmo.

Skręt żołądka i jelit u psa nie należy do najczęściej zgłaszanych i diagnozowanych przypadłości, wymagających niezwłocznej pomocy lekarza weterynarii, jednak wymaga świadomego i poważnego traktowania, bowiem nieleczony od razu skutkuje śmiercią czworonoga. Skąd brak zainteresowania opiekunów psów przypadłością, obarczoną tak wielkim ryzykiem? Przede wszystkim z braku wiedzy. Im mniej wiemy, tym mniej nas przeraża. Jednak w przypadku skrętu żołądka u psa wiedza i natychmiastowa reakcja na niej oparta to pierwszy krok do zdrowia pupila. Pierwszy i najważniejszy.

Realne zagrożenie życia, czyli ryzyko wystąpienia skrętu żołądka i jelit u psa

Ostre rozszerzenie i skręt żołądka to wysoce niebezpieczne schorzenie, stanowiące realne zagrożenie życia. Nadmierne rozciągnięcie narządu oraz jego skręcenie wokół osi długiej następuje na skutek zgromadzenia w obrębie żołądka zbyt dużej ilości gazu. Fizjologiczne procesy przemieszczania gazów do przełyku czy jelita cienkiego zostają wówczas zaburzone. Jednocześnie w obrębie żołądka produkcja gazów postępuje nadal, co sprawia, że narząd powiększa się coraz bardziej. To nagła, nadostra reakcja, która postępuje na tyle szybko, że reala pomoc możliwa jest tylko wówczas, gdy pies niezwłocznie trafi do przychodni. Czas liczy się przede wszystkim, dlatego też wiele interwencji w przypadku ostrego skrętu żołądka i jelit u psa ma miejsce w nocy. Brak natychmiastowej pomocy lekarskiej w przypadku ostrego skrętu żołądka kończy się zawsze w najgorszy możliwy sposób i to już po upływie kilku godzin.

Skręt żołądka u psa przypadłość wciąż nie do końca poznana, owiana wieloma przypuszczeniami i generująca liczne wątpliwości. Największym problemem jest fakt, że jej objawy są niespójne i wiele z nich nie wskazuje jednoznacznie na tę konkretną przyczynę. To sprawia, że pierwsze z nich wielu opiekunów psów zupełnie ignoruje, skracając możliwy czas reakcji. Rozszerzający się żołądek napiera na okoliczne organy, prowadząc do trudności z oddychaniem, zaburzeń przepływu krwi i spadku jej ciśnienia, niedokrwistości narządów oraz arytmii serca.

Skręt żołądka i jelit u psa – objawy, które można zauważyć

Jakie objawy są jednak zauważalne dla właściciela? Na co zwracać uwagę? Jeśli u psa po zjedzonym posiłku i/lub aktywności fizycznej wystąpi niepokój, osłabienie i omdlenia, ślinotok, odruch wymiotny bez wymiotów lub wymioty pianą, a także spłycenie oddechu. W przypadku rozszerzenia żołądka należy zwrócić szczególną uwagę na brzuch psa, który ulega znacznemu powiększeniu, a także wyraźnemu napięciu. Jednak pamiętajmy, że skręt żołądka u psa może wystąpić również bez jego powiększenia. Zawsze jednak występuje tkliwość i bolesność w okolicy brzucha, pies może mieć trudności z położeniem się, co powinno przykuć naszą uwagę.

Czy łatwo poznać mamy do czynienia ze skrętem żołądka u psa? Nie. To jedno z najtrudniejszych zadań dla opiekuna. Ważna jest obserwacja i reagowanie na najmniejsze, pozornie nieistotne zmiany w zachowaniu psa, szczególnie, gdy należy on do grupy ras szczególnie narażonych na ryzyko skrętu żołądka.

Skręt żołądka i jelit u psa a predyspozycja rasowa

Które psy uważane są za najbardziej narażone na rozszerzenie i skręt żołądka? Przede wszystkim większe prawdopodobieństwo jego wystąpienia stwierdza się u suk niż u samców. Duże znaczenie w zwiększeniu ryzyka ma specyficzna budowa klatki piersiowej, a także stosowana na co dzień metoda żywienia, zarówno wybrana karma sucha dla psa, jak i sposób jej podawania. O ile na budowę czworonoga nie mamy żadnego wpływu, o tyle jednak na sposób karmienia psa to my mamy największy wpływ. Największe ryzyko skręty żołądka i jelit dotyczy jednak zwierząt żyjących w dużym stresie, posiadających niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz cierpiących na przewlekłe zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Szczególnie dużej uważności i czujności wymaga opieka nad:

  • psami ras dużych i olbrzymich (szczególnie o masie ciała przekraczającej 50 kg),
  • osobnikami o wąskiej, a jednocześnie wyraźnie głębszej klatce piersiowej,
  • psami starszymi (powyżej 7 lat) posiadającymi skłonności generyczne,
  • czworonogami z niedowagą,

oraz psami lękliwymi i nerwowymi.

Przyczyny skrętu żołądka i jelit u psa a zapobieganie

Pewną rolę przypisuje się również sposobom karmienia – podawaniu zbyt obfitych posiłków, szczególnie, gdy jest to jeden posiłek w ciągu dnia, karmieniu z misek stymulujących pobieranie pokarmy w niefizjologicznej pozycji, zachęcanie psa do aktywności od razu po posiłku, a także nieprawidłowym nawykom żywieniowym (łapczywe jedzenie, nadmierne łykanie powietrza).

Ważny jest zatem wybór bezpiecznej metody żywienia, budującej zdrowe nawyki oraz karmienie pupila pełnowartościową dietą, której postawą jest najlepsza karma sucha dla psa dobrana według potrzeb, pobudzająca prawidłowe procesy gryzienia i żucia. Stosowanie metod interaktywnych, a więc używanie zabawek edukacyjnych do karmienia, takich jak kule, tunele, Kong, w szczególności zaś miski węchowe lub do lizania, wydłużających czas pobierania pokarmu bez inicjowania dodatkowej aktywności fizycznej w tym samym czasie.

Pies narażony na wystąpienie skrętu żołądka i jelit powinien otrzymywać codzienną dawkę pokarmu podzieloną na kilka małych porcji, podawanych w spokojnym miejscu. Po spożyciu posiłku, pies nie powinien zostać dopuszczony do żadnej aktywności fizycznej (dotyczy to również podróżowania), nie powinien również bezpośrednio po jedzeniu przyjmować żadnych płynów. Duże znaczenie ma rodzaj pokarmu i jego jakość – produkty wzdymające i ciężkostrawne są najgorszym możliwym wyborem, dlatego warto zainwestować w dobre karmy pełnoporcjowe jakości premium, dostosowane do potrzeb i wymagań konkretnego czworonoga.

Leczenie skrętu żołądka i jelit u psa

Zdarza się, że skręt żołądka występuje, jako efekt nieszczęśliwego wypadku – upadku, przewrócenia się, niekontrolowanego sturlania z wysokości. To rzadka przyczyna, jednak mając pod opieką szczególnie energicznego pupila warto wiedzieć, że istnieje ryzyko z nią związane. Wówczas nie ma mowy o profilaktyce i jedyną formą przywrócenia zdrowia psu jest odpowiednia reakcja medyczna. Leczenie operacyjne powinno nastąpić do 4 godzin od wystąpienia skrętu z rozszerzeniem lub bez. To wartość graniczna – po upływie tego czasu prawdopodobieństwo uratowania psa z każdą minutą maleje i to drastycznie. Podstawą diagnozy jest przeprowadzenie badania RTG, umożliwiające prawidłową diagnozę (pamiętajmy, że skręt może wystąpić niezależnie od rozszerzenia żołądka). Dalsze postępowanie obejmuje hospitalizację i leczenie zarówno wstrząsu, zachodzącego w organizmie psa, odbarczenie żołądka oraz przeprowadzenie zabiegu gastropeksji. Coraz częściej mówi się o wykonywaniu zabiegu u młodych psów w ramach profilaktyki i minimalizacji ryzyka skrętu, jednak to wciąż nowy temat, wzbudzający kontrowersje. To niekiedy nie jedyna strategia postępowania, jednak wszelkie inne działania podejmowane są przez lekarzy „na gorąco” w odpowiedzi na szczególne potrzeby każdego pacjenta z osobna.

Leczenie skrętu żołądka u psa nie kończy się wraz z zaszyciem powłok brzusznych. Pies poddawany jest intensywnej hospitalizacji i obserwacji medycznej zwykle do 72 godzin po zakończeniu zabiegu, by wyeliminować lub w razie konieczności natychmiastowo rozpoznać ewentualne powikłania. Dalsze postępowanie obejmuje wdrożenie czasowej płynoterapii oraz wspomagającego leczenia farmakologicznego. Zawsze jednak terapia skrętu żołądka u psa to nowy początek dla opiekuna i czworonoga, wymagający wprowadzenia szeregu ważnych zmian codziennych nawyków. Nowe zdrowie, odzyskane dzięki trudom pracy lekarzy weterynarii to dopiero początek drogi. Reszta leży w rękach opiekuna.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Jak zwykle ok.
2024-04-23
Polecam
pixel