Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Smakołyki dla papug

2021-01-28
Smakołyki dla papug

Papugi, podobnie jak ludzie, cechują się rozbudowanym podniebieniem, umiejętnością docenienia różnych smaków oraz własnym, indywidualnym gustem w tym zakresie. Podobnie jak dla ludzi, jedzenie dla papug również nie jest wyłącznie sposobem na dostarczenie organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, ale również przyjemnością. Warto więc zadbać o szczęście swojego pupila, wybierając dla niego odpowiednie przysmaki. Smakołyki można podawać ptakom dla ich czystej przyjemności, ale również w postaci nagrody przy uczeniu ich.

Co uwielbiają papugi?

Proso senegalskie to ulubione smakołyki dla papug. Proso występuje w postaci gałązek, które najlepiej jest zawiesić papugom na klatce - wtedy samą czynność spożywania pokarmu dostarcza im frajdy. Najbardziej rozsmakowane w prosie senegalskim są nimfy - w szczególności te czerwone. 

Innym sprawdzonym przysmakiem papug jest ziarno słonecznika. Należy jednak zachować przy nim ostrożność i nie przesadzić, bowiem ziarno słonecznika, podobnie jak orzechy, zawiera w sobie duże ilości tłuszczu.

Innym, mniej tradycyjnym przysmakiem, preferowanym przez niektóre z papug, są płatki kwiatów. Należy jednak unikać płatków kwiatów, które były pryskane - dlatego najlepiej kupować je w sklepie zoologicznym, a jeśli już chcesz zbierać je samemu, to w miejscu oddalonym od dróg oraz innych źródeł zanieczyszczeń.

Kolejnym wartym rozważenia urozmaiceniem diety papug są warzywa i owoce - zarówno te suszone, jak i surowe. W sklepach zoologicznych można znaleźć gotowe mieszanki warzyw oraz owoców, które często stanowią najlepszy i najciekawszy wybór. Innym rodzajem domowej żywności, za którym często przepadają papugi, są jajka na twardo oraz biały ser, stanowiące doskonałe źródło białka. Produkty te powinno się podawać papugom co najmmiej raz w tygodniu, ważne jest jednak również, aby nie przesadzić z ich ilością - nadmiar bywa szkodliwy!

Spraw przyjemność swojemu pupilowi

Papugi zupełnie nie potrafią oprzeć się kolbom. Sklepy zoologiczne zwykle oferują szeroki wybór smaków i rozmiarów, pozwalając znaleźć wariant idealnie dopasowany to gustu smakowego naszego ulubieńca. Należy mieć jednak na uwadze, że kolby są bardzo wysoko kaloryczne,  dlatego też trzeba zachować umiar w karmieniu nimi papug.

Kolejnymi przysmakami, które często budzą zachwyt u naszych ptasich przyjaciół, są ptasie krakersy, herbatniki, suchary, płatki kukurydziane oraz ptasie biszkopty. Wybierając je, zalecamy unikać produktów ze zbyt dużą zawartością soli bądź cukrów. Wiele papug będzie zachwycona również przysmakami tak prostymi i łatwo dostępnymi, jak ziarna ryżu bądź makaron - jak widać, sprawienie im przyjemności nie jest trudnym zadaniem.

Bardziej nowoczesnym i nowatorskim rozwiązaniem są interaktywne zabawki, które oferują dostęp do smakołyku dopiero, gdy ptak stanie w odpowiednim miejscu, lub na przykład pociągnie odpowiedni sznurek. Zabawki tego typu oferują papugom podwójną frajdę, po pierwsze z jedzenia, a po drugie z interakcji z zabawką. Najlepszym miejscem do zakupu tego typu zabawek jest internet, gdzie znajdziemy znacznie większy ich wybór, niż w sklepie zoologicznym. Kupując je, trzeba jednak pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę również na rodzaj umieszczonego w zabawce pokarmu, unikając pożywienia, które jest niezdrowe.

Jak widać, wybór smakołyków dla papug jest bardzo szeroki. W swoim wyborze radzimy decydować się przede wszystkim na produkty naturalne i nie przyprawione, szczególnie uważać należy na nadmiar soli.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nie mam czasu
2024-04-24
POLECAM
pixel