Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sposób na odzyskanie równowagi, czyli jak karmić psa po wysiłku fizycznym

2021-09-28

Wiele psów po zakończonej aktywności długo jeszcze odczuwa silne pobudzenie. Twój pupil również? Zastanawiasz się, jak pomóc psu wyciszyć się po intensywnym wysiłku? Skorzystaj z naszego sprawdzonego sposobu – karmienia interaktywnego, które angażuje psa umysłowo, dając odpocząć ciału, stanowiąc jednocześnie doskonałą nagrodę.

 

Wiele psów po zakończonej aktywności sportowej lub rekreacyjnej przez długi czas potrafi jeszcze odczuwać dość silne pobudzenie. To naturalna reakcja, jednakże potrafi stanowić nie mały problem zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Umiejętne wyciszenie pupila po zakończeniu zabawy, czy to w domu, na dworze, po treningu czy starcie w profesjonalnie organizowanych zawodach sportowych jest niezwykle ważne dla zdrowia czworonoga oraz spokoju ducha opiekuna. Warto więc odpowiednio wcześnie przygotować się i znaleźć najlepszy sposób na ukierunkowanie nadmiaru energii i pobudzenie psychofizyczne pupila. Nie wiemy, jak Ty, ale my mamy sprawdzoną metodę na przywrócenie psu niezbędnej mu równowagi wewnętrznej i to taką, która dosłownie zachwyca czworonoga. Ale zanim przejdziemy to naszego tajemniczego chwytu, który stosujemy od lat w opiece nad naszymi czworonogami, zacznijmy od początku, czyli od potrzeb aktywnego psa, bo to one stanowią fundament i wyznacznik dla wszelkich naszych dalszych poczynań.

Aktywny pupil i jego potrzeby – na początek zdrowa dieta dla psa

Opieka nad aktywnym psem, który na co dzień bardzo lubi ruch bywa nieco bardziej skomplikowana niż nad kanapowym leniuszkiem i to nie tylko z uwagi na konieczność większego zaangażowania się w organizację zabaw kreatywnych, regularne treningi czy rekreację poza domem. Troszcząc się o zdrowie i dobrostan aktywnego na co dzień psa warto zwrócić uwagę na jego szczególne potrzeby, których zaspokojenie jest niezmiernie ważne, między innymi żywieniowe. Co ciekawe, w tym przypadku mówiąc o potrzebach żywieniowych mamy na myśli coś więcej niż „tylko” wybór najlepszej formuły dietetycznej, czyli po prostu idealnie zbalansowanej i zbilansowanej karmy dla psa o dużych wymaganiach energetycznych i funkcjonalnych. Niezmiernie istotnym aspektem związanym z żywieniem aktywnego psa jest też forma karmienia, a więc sposoby podawania wybranego pokarmu przed aktywnością, w jej trakcie oraz po zakończeniu. Ale po kolei. Cały proces żywienia psa aktywnego opiera się na tych samych zasadach, co każdego innego pupila – świadomej selekcji surowców i zdrowych zestawień, zaspokajających w pełni zapotrzebowanie na te niezbędne, ale i te pożądane składniki odżywcze.

Magiczna moc karmienia, czyli rola dobrej diety dla psów aktywnych i nadanej jej formy

Istnieją jednak też pewne specjalistyczne zalecenia, o których warto mieć jako takie pojęcie, nawet wówczas, gdy nasza regularna aktywność z psem jest bardziej rekreacyjna niż sportowa. A więc, karmiąc psa aktywnego tak na co dzień, jak i w okresie intensywnych ćwiczeń, zabaw czy treningów zwracajmy uwagę na strawność wybranej karmy i przysmaków, ich smakowitość, a także ograniczenia w diecie oraz potrzeby uzupełniania określonych składników, wynikające z indywidualnych cech pupila. Sumujmy wszystkie te czynniki, szukając zawsze najlepszych rozwiązań. Tak przed rozpoczęciem aktywności, w okresie przygotowań, jak i po jej zakończeniu. Zwłaszcza, że umiejętne karmienie psa aktywnego po wysiłku ma nie tylko znaczenie odżywcze i regeneracyjne, ale również wyciszające i równoważące zachodzące w drodze nadmiernej eksploatacji zmiany w obrębie jego organizmu. A w większości przypadków, jak już na początku wspomnieliśmy, jest co koić i jest co wyciszać.

Żywienie ma znaczenie, czyli czy da się uspokoić psa po wysiłku wykorzystując dietę

Zarówno wybór dobrej diety dla psa aktywnego, jak i formy jej podawania przed, w trakcie i po aktywności czy zabawie sportowej mają szczególne znaczenie dla zdrowia, kondycji i samopoczucia czworonoga. Możemy powiedzieć więcej – zaleca się szczególne formy postępowania w kwestii samego procesu karmienia czworonoga i skupienie na takich jego aspektach, jak ilość podawanego pokarmu, jego jakość, regularność, okresową zmienność, a także sposobie przechowywania nie tylko w domu, ale i podczas wspólnych wyjść oraz sposobie podawania. Jakie jednak ma to znaczenie w kwestii wyciszania nadmiernie pobudzonego po wysiłku pupila? Czy karmienie można wykorzystać, oczywiście w odpowiednio nadanej mu formie, jako sposób na przywrócenie równowagi u psa? Jak najbardziej!

Sposób na nadmierną ekscytację u psa po wysiłku fizycznym? Karmienie interaktywne!

Psa po zakończonym wysiłku cechuje nadmierne pobudzenie, ale nie tylko. Towarzyszy mu również nadmierne zmęczenie, generujące jeszcze wyższy poziom stresu. Okazuje się zatem, że wyciszenie powysiłkowe obejmuje nie tylko ciało czworonoga, ale i umysł, a sposób na przywrócenie równowagi, aby naprawdę był skuteczny, musi obejmować obie sfery. W takim wypadku karmienie dobrą dietą dla psa aktywnego, o wysokiej smakowitości i atrakcyjności sensorycznej, podkreślonej sposobem podania sprawdzi się doskonale. Tym bardziej, jeśli w ciągu nadchodzących kilku dni pies nadal, systematycznie podejmował będzie pracę wysiłkową, ponieważ wówczas, oprócz funkcji wyciszającej, karmienie po zakończeniu aktywności będzie miało bezpośredni wpływ na uzupełnianie strat glikogenu mięśniowego. Aby jednak można było mówić o wyciszeniu poprzez karmienie, należy nadać mu właściwą formę, najlepiej interaktywną, czyli taką, która skutecznie wycisza ciało, a stymuluje umysł, jednocześnie pełniąc funkcję doskonałej, w pełni zasłużonej przez psa nagrody.

Najlepsze zabawki wyciszające aktywnego psa po wysiłku znajdziesz w dobrych sklepach

Aby karmienie psa po wysiłku mogło przynieść oczekiwany przez nas efekt, konieczne jest jednak nadanie mu takiej formy, która sprawi, że nasz pies będzie jadł powoli, każdy jego ruch będzie przemyślany, a samo jedzenie w praktyce będzie jedynie przyjemnym wynagrodzeniem za wcześniejszą aktywność fizyczną oraz umysłową. Karmienie interaktywne ma bowiem tę przewagę nad każdym innym, że mocno angażuje umysł psa, jednocześnie pozwalając mu zrelaksować się, uspokoić, odzyskać niezbędną równowagę. W sytuacji, gdy pies jednocześnie jest rozemocjonowany, zmęczony i głodny, a zwykle po wysiłku tak właśnie jest, warto wprowadzić specjalne zabawki spowalniające jedzenie. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy sporo doskonale zaprojektowanych zabawek interaktywnych, edukacyjnych dla psa, które wykorzystane po treningu pozwolą psu najeść się w sposób kontrolowany, będąc jednocześnie formą terapii nadmiaru emocji oraz nagrodą. Trudno o lepsze połączenie.

Oto nasz tajemniczy sposób na wyciszenie nadaktywnego psa! Dać mu to co lubi najbardziej w sposób pełni świadomy i celowo zaplanowany. Wykorzystywanie misek węchowych, tacek do lizania i mat edukacyjnych, w formie gier strategicznych z labiryntami, tunelami, puzzlami, stożkami, z szufladkami czy dziurkami pozwoli, jeszcze nie tak dawno uważane za „nowomodę”, obecnie stanowi ważny aspekt pracy z psem, szczególnie tym, który wymaga dodatkowego zajęcia, angażującego zwierzę umysłowo i wyciszającego emocjonalnie. Jak widać nie tylko prawidłowa dieta odgrywa dominującą rolę w zapewnieniu psu aktywnego odpowiedniego wsparcia przed i po wysiłku, ale również sposób jej podania. Rozwiązań wielkich problemów warto szukać w drobnych aspektach codzienności, może bowiem okazać się, że są one bliżej niż dotąd sądziliśmy tak, jak w przypadku karmienia interaktywnego – tak wielofunkcyjnego, a wciąż nie dość docenianego. Choć, na szczęście, w tej kwestii widać dobre zmiany.

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nie mam czasu
2024-04-21
Rewelacja
pixel