Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sterylizowany znaczy gruby?

2017-03-02
Sterylizowany znaczy gruby?Od kiedy schroniska mają obowiązek wydawania psów i kotów po zabiegach sterylizacji czy kastracji, problem adopcji bez tych zabiegów znacznie zmalał. Nadal jednak pozostaje kwestia przeprowadzania tych zabiegów u zwierząt, które mają już właścicieli. Marzec w Polsce uznany jest za miesiąc sterylizacji i kastracji – to właśnie teraz można umówić zwierzę na zabieg w o wiele niższej cenie. Wielu właścicieli obawia się tego jednak z powodu mitu, który mówi, że kastracja i sterylizacja jest równa pojawieniu się nadwagi czy nawet otyłości u pupili.

Problem nadwagi i otyłości

Zasadniczo statystyki w ostatnich latach jasno wskazywały rosnący problem z nadwagą i otyłością wśród zwierząt domowych. Weterynarze z wielu miast i zakątków Polski argumentują jednak, że podstawowym powodem, dla którego zwierzęta tyją, nie jest wcale przeprowadzenie zabiegów. Co więc powoduje ten „ciężki” problem? Przede wszystkim brak wiedzy właścicieli na temat prawidłowego żywienia psów i kotów. Podawanie resztek ze stołu zamiast zbilansowanej karmy suchej dla psów czy rozpieszczanie kotów wiecznie pełną i dostępną miską przysmaków sprawia, że zwierzęta tyją. Co więcej, właściciele nie inwestują w ich ruch, nie mając czasu na długie spacery z psami albo po prostu nie widząc potrzeby zabawy z kotem. To sprawia, że brak bilansu między ilością i jakością pożywienia a zażywaną przez zwierzę ilością ruchu prowadzi do szybkiego przyrostu wagi.

Czy zwierzę po sterylizacji tyje?

Istnieją wskazania, według których kastracja czy sterylizacja, w połączeniu z brakiem dostosowania dawki żywieniowej dla konkretnego zwierzaka, może prowadzić do nadwagi jako efektu zwalniającego metabolizmu. Łatwo jednak temu zapobiegać, podając karmę z serii light, czyli o zmniejszonej kaloryczności – takie dostępne są przede wszystkim dla psów. Koty z kolei, zwłaszcza niewychodzące, a więc z zasady mające mniej ruchu, mogą być karmione specjalnie zbilansowanymi karmami dla kotów po sterylizacji. Będą one nie tylko zapobiegać nadmiernemu przyrostowi wagi, ale również problemom z układem moczowym czy nerkami. W rzadkich przypadkach, zwłaszcza gdy zabieg przeprowadzany jest u zwierząt starszych, lekarz weterynarii może zalecić karmy weterynaryjne, zwłaszcza gdy zwierzę dodatkowo ma problemy np. z kamieniami nerkowymi.

Zadbaj o aktywność!

Zamiast obawiać się nadwagi u psa czy kota po sterylizacji, dobrze jest po prostu zadbać o jego kondycję fizyczną. Oba te zabiegi nie tylko eliminują problem niechcianego potomstwa, ale również w znacznej mierze niwelują nieprzyjemny zapach moczu u kocurów, pozytywnie wpływają na umiejętność skupienia się na szkoleniu w przypadku psów czy zapobiegają chorobom układu rozrodczego. W obliczu tych plusów o wiele korzystniej będzie umówić zwierzę na zabieg, a o brak dodatkowych kilogramów dbać poprzez właściwą dietę oraz zapewniony ruch. W przypadku kotów wystarczy zachęta do zabawy za pomocą wędki. Z psem możemy chodzić na długie spacery albo biegać, dbając w ten sposób również o własną kondycję.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
zadowolona
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
pixel