Sylwester z psem – zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo swojego pupila
Ekscytująca noc sylwestrowa tuż, tuż! Pamiętajmy, że ten szczególny dzień wiąże się nie tylko z niezapomnianą zabawą, ale i olbrzymim stresem. W Sylwestra nasze psy przeżywają prawdziwy koszmar. Sprawdź na blogu, jak przeżyć z psem Sylwestra, w co wyposażyć domową apteczkę i w jaki sposób przygotować czworonoga na huczne obchody powitania Nowego Roku, by następnego dnia obudził się spokojny, bezpieczny i chętny do codziennych zabaw.
Już zaraz powitamy Nowy Rok z należną mu radością i doniosłością, licząc na to, że będzie lepszy od poprzedniego. Ostatni dzień 2021 to jeden z tych momentów, na które czekamy z rosnącą ekscytacją. My, ale nie nasze psy. Stres, jaki przeżywają podczas sylwestrowych obchodów jest niewyobrażalny i ciągnie się jeszcze długo po zakończeniu nocnej strzelaniny, pozostawiając po sobie skrajnie zmęczony i obciążony organizm.
Jak przeżyć z psem Sylwestra i 1 stycznia obudzić się ze spokojem, wiedząc, że pupilowi nic nie grozi, a on sam czuje się dobrze i bezpiecznie? To jedno z tych pytań, które zadajemy sobie każdego roku, wiedząc, że w naszych działaniach jedyna nadzieja. Sylwester bowiem jak był tak będzie, a towarzyszące mu fajerwerki, nawet zmyślanie ograniczane podczas imprez masowych w dużych miastach, wciąż będą tak samo głośne, donośne i przerażające dla bezbronnego czworonoga.
Przerażające tradycje Zachodu, czyli wystrzałowy Sylwester i pies
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w dobie tak olbrzymiego wyboru produktów, w tym również fajerwerków nie byłoby niczym trudnym wybierać takie, które nie wydają dźwięków. Coraz więcej dużych aglomeracji miejskich, organizując imprezę sylwestrową odchodzi od tradycji hucznej strzelaniny, wybierając pokazy bezhukowe lub laserowe, równie atrakcyjne wizualnie, jednak wciąż nie tak satysfakcjonujące dla większości odbiorców.
Skąd to powszechne przywiązanie do fajerwerków i dlaczego tak trudno nam porzucić ten wątpliwy sposób witania Nowego Roku? Huczne obchody ważnych wydarzeń do domena Zachodu, krajów wysoce rozwiniętych, w których konsumpcjonizm zdominował każdą sferę życia. Na Dalekim Wschodzie większość państw o dominującej kulturze duchowej żegna Nowy Rok ze spokojem, dokonując wewnętrznych podsumowań, oczyszczając ciało i ducha przed nadejściem tego, co nieoczekiwane. To piękna tradycja, która wiąże się z ukojeniem, ciszą i wielkim szacunkiem zarówno do siebie, jak i do otaczającego świata. Jednak na Zachodzie drzemie w nas głęboka potrzeba szaleństwa, ekspresji i ekspozycji własnych doznań. Pragniemy, by każda wydarzenie było dostrzegalne i jednoznaczne, by świętowanie było głośne i donośne. Z takim podejściem fajerwerki i wystrzałowy Sylwester idealnie wręcz współgra.
Zamiłowanie do zabawy i stawianie własnych potrzeb ponad innymi to smutna, ale niestety typowo ludzka cecha. To ona stoi za tym, że rok w rok sylwestrowe niebo rozbłyskuje barwnymi serpentynami światła, którym towarzyszy nieopisany huk. Huk, który przeraża, wyniszcza, a niejednokrotnie i zabija nasze niczemu niewinne czworonogi.
Sygnały stresu u psa – co robić, gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle
Potworny lęk u psa, który wzbudzają sylwestrowe wystrzały towarzyszy mu długo po zakończeniu hucznej imprezy. Co ciekawe, jeszcze przed jej rozpoczęciem pojawiają się pierwsze reakcje stresowe u psa. Jak im zapobiegać, zwłaszcza wtedy, gdy organizujemy imprezę sylwestrową we własnym domu i od połowy dnia pochłonięci jesteśmy wielkimi przygotowaniami? Wszechobecny harmider, zmiany w domowej przestrzeni, przestawione meble, pojawiające się tu i ówdzie dekoracje i doskonale wyczuwalna przez psy ludzka ekscytacja, tak obca na co dzień sprawiają, że pupil już wtedy czuje się skołowany i zlękniony. Wówczas szuka miejsca, w którym choć na chwilę znajdzie ukojenie, znikając nam z oczu. To pierwszy sygnał, na który powinniśmy zwrócić uwagę – pies w Sylwestra staje się po prostu niewidzialny.
Zauważasz przedłużającą się nieobecność pupila? To moment, by porzucić zajęcia organizacyjne i poświęcić psu niezbędną uwagę, skupiając się na bliskości i wyciszającym, kojącym dotyku. Każdy z nas najlepiej wie, co przywraca równowagę i pomaga jego psu uspokoić się w kryzysowych sytuacjach. Może to być kojący masaż, delikatne głaskanie lub po prostu wyczuwalna obecność opiekuna, który rozumie trudności, z jakimi w danym momencie zmaga się pies. Bliskość, zrozumienie i dobry dotyk to fundament wsparcia i uspokojenia psa w Sylwestra.
Sylwester z psem – jak uspokoić psa i przeżyć huczne powitanie Nowego Roku
Wraz z rozwojem wydarzeń stres u psa będzie narastał, a jego reakcje staną się wyraźnie dostrzegalne i jednoznaczne. Twój pies nadmiernie się oblizuje, ziewa, natrętnie wręcz zieje, jego fafle (wargi) są napięte i ściągnięte w charakterystyczny uśmiech? Uszy położone do tyłu, napięty lub nadmiernie skręcony ogon, otrzepywanie, drapanie, wygryzanie sierści – to także symptomy narastającego stresu. Pamiętaj jednak, że gdy stres dominuje ciało i psychikę Twojego psa, na profilaktykę jest już za późno. Wówczas liczy się natychmiastowy efekt.
Dobre, ziołowe tabletki na lęk i stres u psa, krople, rozpylane w przestrzeni feromony i inne, łagodnie oddziałujące specyfiki potrzebują czasu, by zadziałały i przyniosły oczekiwany efekt uspokojenia. Sięgnij po nie już kilka dni przed zbliżającym się Nowym Rokiem, przygotowując psa na „godzinę zero”. Jednak w obliczu największego dla psa zagrożenia, gdy sytuacja wymyka się już spod kontroli, miej pod ręką leki przepisane przez weterynarza, każdorazowo dobrane do osobowości i potrzeb czworonoga.
Leki na lęk i stres u psa, czyli co warto mieć w domowej apteczce na uspokojenie czworonoga
Najlepszym sposobem na walkę z lękiem u psa będzie odpowiednio wcześnie wdrożona terapia behawioralna wspomagana farmakoterapią, indywidualnie dobraną do potrzeb. Odpowiednie przygotowanie, aktywna praca nad wzmocnieniem czworonoga i odczuleniem go na bodźce dźwiękowe oraz wsparcie farmakologiczne dają zadowalające efekty, jednak nie każdy pies potrzebuje aż tak wielkiego arsenału do walki z noworocznym lękiem.
Przygotowując Sylwestra w domu, w którym jest pies (niezależnie od tego, jak bardzo lękliwy) zadbaj o stworzenie mu niezbędnej przestrzeni wyciszenia, miejsca, gdzie nikt nie będzie go niepokoił, nie będą docierać niepokojące dźwięki i światła z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest wygłuszona przestrzeń lub pokój, w którym możemy włączyć nieco głośniej muzykę, taką, którą lubi i w pełni akceptuje pupil. Odpowiednio wcześnie rozpyl w pokoju naturalne feromony, działające wyciszająco, ale nie otępiająco na czworonoga, które kojarzyć mu się będą z wiekiem szczenięcym, gdy za ukojenie odpowiadała suka-matka.
Idźcie na długi spacer jeszcze zanim zacznie się strzelanina. A tuż przed północą podaruj psu kulę smakulę lub konga pełnego pysznej karmy mokrej lub pasty mięsnej, wzbogaconej prozdrowotnymi składnikami o antystresowym działaniu – aktywność wyciszająca będzie dla psa doskonałym sposobem na efektywne ukojenie. Pamiętajmy o wyposażeniu domowej apteczki w dobre krople spot-on z naturalnym środkiem uspokajającym, spray antystresowy, tabletki lub naturalną pastę na stres dla psa, w sam raz do wypełnienia konga.
Niezależnie od tego, czy sami oczekujemy na przyjście gości, wybieramy się gdzieś czy po prostu czekamy, aż minie „godzina zero” i powróci względy spokój, przygotujmy się dobrze, by ten szczególny dzień nie odcisnął się piętnem na zdrowiu naszego psa.