Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Uciekł mi pies – jak go znaleźć?

2020-01-02
Uciekł mi pies – jak go znaleźć?

Na początek zapobieganie

Zadbaj o to, aby Twój pies miał chip, a następnie wprowadź go do baz danych wraz z informacjami kontaktowymi dostępnymi od ręki. To pomoże, gdy pies zaginie na dłużej albo bez akcesoriów z adresówką. Do każdych szelek i każdej obroży dołączaj adresówkę ze swoimi danymi. Nie puszczaj psa bez obroży z adresówką luzem, nawet na podwórku. Jeśli pracujesz lub trenujesz z psem w terenie, a jednym z elementów treningu jest oddalanie się psa poza zasięg wzroku, zaopatrz się w urządzenie śledzące zapis GPS i zakładaj je psu.

Jeśli Twój pies nie wraca na wołanie, najpierw go tego naucz. Do tego czasu wyprowadzaj go na długiej lince treningowej i ćwicz. Nie puszczaj psa w lesie – zwłaszcza jeśli ma silny instynkt tropiciela albo myśliwego i rzuca się w pogoń za zwierzyną lub ucieka po tropie. W okresie sylwestrowym nie puszczaj psa luzem na terenach miejskich, aby nie przestraszył się i nie uciekł. Zabezpiecz ogrodzenie tak, aby zwierzę nie mogło się przez nie wydostać – ani górą, ani dołem. Zapewnij psu takie aktywności, które sprawią, że nie będzie się nudził. Jeśli ucieka z powodów prokreacyjnych – wykastruj go. Pamiętaj, że za niedopilnowanie psa grozi Ci przynajmniej mandat.

Gdy pies ucieknie w pogoni za czymś

Zostań w jednym miejscu i nawołuj psa, bo często po pogoni zwierzę instynktownie wraca w to samo miejsce. Druga osoba może przejść się w kierunku, w którym pies uciekł, aby sprawdzić, czy nie stała mu się krzywda.

Gdy pies ucieka z podwórka

Przejedź się po okolicy i sprawdź, czy pies nie chodzi na przykład na podwórkach sąsiadów. Często zdarza się to w przypadku psów bez kastracji, które uciekają za suką w cieczce. Pamiętaj, że każda ucieczka wzmacnia takie zachowanie, bo dla psa jest ono bardzo satysfakcjonujące. Uniemożliwiaj psu ucieczki i poświęć mu więcej czasu. Nie zostawiaj go samego luzem na podwórku, jeśli ucieka pod Twoją nieobecność.

Gdy pies uciekł i długo go nie ma

Na początek przygotuj papierowe ogłoszenia i rozwieś je w okolicy Waszego zamieszkania i terenów spacerowych. Porozmawiaj z psiarzami i sąsiadami, których często mijasz, i powiadom o zaginięciu psa – niech mają oczy szeroko otwarte. Zawieź do pobliskiego schroniska zdjęcie psa wraz z informacjami kontaktowymi do siebie oraz danymi na temat chipa – jeśli zwierzę do nich trafi, skontaktują się z Tobą. To samo zrób z lokalnymi gabinetami weterynaryjnymi, bo to do nich często trafiają zwierzęta po wypadkach komunikacyjnych.

Dobrze jest zgłosić fakt zaginięcia psa służbom miejskim, na przykład straży albo policji. Niejednokrotnie do nich trafiają zgłoszenia o błąkających się psach. Mając zdjęcie i informacje o zwierzęciu, a także Twoje dane, szybciej się z Tobą skontaktują.

Umieść ogłoszenie na lokalnych serwisach ogłoszeniowych, wraz z najistotniejszymi informacjami o psie, na przykład jeśli przyjmuje leki albo ma groźny wygląd, ale przyjazdy charakter. Zamieszczaj zawsze swój numer telefonu i miej go pod ręką, na wypadek, gdyby ktoś dzwonił w najmniej odpowiedniej porze. Psy często są widziane na przykład późnym wieczorem lub nad ranem, gdy szukają schronienia.

Jak szukać psa samodzielnie?

Zaopatrz się w przysmaki, ulubione psie zabawki, a nawet zabierz ze sobą drugiego psa, którego Twój zaginiony zwierzak bardzo lubi. Umów się z kilkoma osobami w miejscu zaginięcia psa. Rozejdźcie się w różne strony, nawołując zwierzę jego imieniem, pogwizdując i wydając takie dźwięki, na które pies zazwyczaj reagował. Stopniowo zwiększaj obszar poszukiwań, bo psy często wędrują nawet po kilka czy kilkanaście kilometrów dziennie.

Pamiętaj – zwierzę może być wystraszone. Jeśli dodatkowo było u Ciebie krótko, na przykład uciekło po adopcji, może nie wrócić do Ciebie na wołanie. W takiej sytuacji najpierw określ, gdzie pies przebywa, a następnie ustaw w tym miejscu żywołapkę wypełnioną jedzeniem. To znacznie zwiększy Twoje szanse na złapanie czworonoga.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4693 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Zamówienie jak zwykle na wysokim poziomie
2024-04-19
Błyskawiczna dostawa, polecam!
pixel