Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Usuwanie zapachów po kocie

2018-01-19
Usuwanie zapachów po kocie

Wybierz dobrą kuwetę

Zazwyczaj odpowiedni dobór kuwety jest w stanie zadecydować o tym, czy będzie on miała nieprzyjemny zapach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w przypadku kotów dużych ras zbyt mała kuweta odkryta powoduje, że mocz podczas załatwiania się ląduje np. na ścianie za nią. Czasami koty mają takie upodobania, że generalnie obsikują raczej same krawędzie kuwety, co sprawia, że zwykła, nawet wysoka jest dla nich wystarczająca. W takiej sytuacji niezbędna będzie kuweta kryta dla kota – bezpieczna, łatwiejsza w czyszczeniu i zapobiegająca przed wypłynięciem moczu poza obręb.  

Higiena jest ważna

Regularne mycie kuwety jest ważne nie tylko z uwagi na zapach, ale również zdrowie samego kota – zapobiega to namnażaniu się bakterii i sprawia, że zwierzę nie ma oporów przed załatwianiem się w toalecie. Jak zatem myć kuwetę? Przede wszystkim dokładnego mycia warto dokonywać przynajmniej raz w tygodniu, zwłaszcza w przypadku kotów niekastrowanych, których mocz ma po prostu silniejszy, nieprzyjemny zapach. Do mycia można wykorzystać nawet płyn do naczyń – ważne, aby dokonać tego w gorącej wodzie, która dodatkowo usunie nie tylko zanieczyszczenia, ale również potencjalne patogeny. Następnie do wnętrza kuwety można zastosować neutralizatory zapachów, na przykład w formie specjalnego proszku dosypywanego do żwirku albo sprayu, którym pokrywa się wnętrze kuwety aż do jej wyschnięcia. Zanieczyszczenia warto usuwać na bieżąco, stosując do tego celu łopatki – wygodne, a przy tym higieniczne. 

Żwirek ma znaczenie

Istotną rzeczą jest również dobór odpowiedniego żwirku. Generalnie najpopularniejszy jest żwirek bentonitowy; niestety zostawia on również ślady na kocich łapach, gdy rozpuszcza się w kontakcie z cieczą, a dodatkowo nie jest biodegradowalny. Słabo również chłonie zapachy; dostępne są wersje zapachowe, ale te z kolei mogą nie odpowiadać samemu kotu. Biodegradowalną alternatywą jest żwirek drewniany – bezpieczny nawet dla kociąt, łatwy w usuwaniu, a dodatkowo chłonny i dobrze usuwający nadmiar nieprzyjemnej woni. Dobrze sprawdza się też żwirek silikonowy, który jednak nie jest polecamy w przypadku kociąt próbujących zjeść zawartość kuwety – może być szkodliwy, gdy znajdzie się w układzie pokarmowym. 

Przyuczenie do kuwety

Zdarza się, że kocięta czy nawet dorosłe koty mają problem z załatwianiem się do kuwety, zwłaszcza gdy przywykły do znaczenia terenu albo po prostu nigdy nie były uczone korzystania z kociej toalety. W takim przypadku wskazane jest odnoszenie kota każdorazowo do kuwety i nagradzanie za załatwianie się, a także udostępnianie mu właśnie jej podczas nieobecności właścicieli – aby ograniczyć przestrzeń, którą kot może wybrać do załatwiania się. Jednocześnie istotną rzeczą jest zadbanie o usuwanie zapachów z miejsc, w których zwierzę załatwiało się dotychczas. Warto zastosować w tym celu najpierw preparat, który usunie plamy po moczu oraz jego zapach z danej powierzchni, a następnie odstraszy kota od tej przestrzeni, co ograniczy mu miejsce do załatwienia potrzeb.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4707 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
2024-05-30
Bardzo szybko zrealizowano zamówienie. Jak zwykle wszystko ok.
pixel