Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

W czym podawać karmę – cała prawda o psich miskach

2020-11-04
W czym podawać karmę – cała prawda o psich miskach

Na rozległym rynku – tak w sieci, jak i sklepach stacjonarnych – możemy spotkać się z produktami dedykowanymi karmieniu zwierząt towarzyszących, między innymi tradycyjnymi miskami, stworzonymi z najróżniejszych materiałów, w coraz bardziej oryginalnych i śmielszych kształtach, barwach i fakturach. Do najbardziej popularnych nadal zaliczane są miski ceramiczneplastikowe oraz ze stali nierdzewnej. Niektórzy, nie ulegając modzie, wybierają te, które mają już w swoich domach: zwykle szklane lub porcelanowe. Czy ktokolwiek zastanawia się jednak w jaki sposób materiały te reagują w bezpośrednim kontakcie z żywnością? I czy rzeczywiście są one bezpieczne?

Co wiemy o psich miskach?

Szkło, porcelana i ceramika nie wchodzi w reakcje z żadnymi artykułami spożywczymi, również z pożywieniem dla psów i kotów w postaci karm mokrych, półwilgotnych czy suchych. Miski wykonane ze stali nierdzewnej również są całkowicie neutralne, co oznacza, że nie zmieniają cech organoleptycznych pożywienia, tym bardziej nie modyfikują jego składu chemicznego. Wysoka odporność na korozję oraz właściwości antybakteryjne to niewątpliwe atuty zastosowania stali nierdzewnej w przemyśle spożywczym.

Przepisy unijne jasno określają, że wszystkie materiały lub wybory przeznaczone do bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z żywnością muszą być wystarczająco obojętne, aby nie powodowały przenikania do niej substancji mogących zagrażać zdrowiu. Pamiętajmy jednak, że wiele produktów, w tym również misek dla zwierząt domowych pochodzi spoza rynków europejskich. Nie tyle chodzi o różnice w przepisach, co o estetykę i rzetelność wykonania tych produktów. W przypadku misek ze stali nierdzewnej mają one olbrzymie znaczenie. Każda porowatość, czy też szczelina powstała w wyniku nieprawidłowego lub przeprowadzonego w pośpiechu procesu produkcji jest doskonałym początkiem dla kolonizacji różnego rodzaju bakterii i zaatakowania najbliższego im środowiska, w tym podawanej żywności. Dlatego jeżeli decydujemy się na zakup miski wykonanej właśnie ze stali warto bardzo uważnie ją obejrzeć, czy nie posiada śladów świadczących o niestaranności w wykonaniu, które w kontakcie z podawanymi posiłkami mogą z czasem wpłynąć na zdrowie naszego pupila.

Oznaczenia, które właściciel psa powinien znać

Równie często spotykamy się z miskami wykonanymi z plastiku. Współcześnie to bardzo popularny materiał ze względu przede wszystkim na cenę, która może niekiedy zachwycać, choć w rzeczywistości powinna wzbudzać w nas szereg wątpliwości. Istnieją różne rodzaje materiałów, które potocznie określamy mianem plastiku. Część z nich może być spokojnie wykorzystywana w produkcji pojemników na żywność, jak i misek dla psów. Jednak nie wszystkie. Coraz częściej słyszymy o miskach BPA free. Czy właściwie jest wspomniane BPA? Stosuje się go to produkcji tworzyw sztucznych używanych niemalże w każdym domu pod postacią butelek, pojemników, puszek aluminiowych, jak i wielu innych. Substancja ta przedostaje się do żywności, napojów i w ten sposób trafia do organizmu. Dodawanie BPA do opakowań jest wciąż istniejącym i niezmiennie kontrowersyjnym tematem. Urzędy ochrony konsumentów w US i Europie informują, że poziom BPA dodawany do opakowań nie jest szkodliwy, mimo to Francja i Dania zakazały używania tej substancji, zaś Kanada zakwalifikowała BPA jako substancje toksyczną. Zatem jak prawidłowo rozpoznać czy wybrana przez nas miska dla psa czy kota jest wolna od tego związku?

Obecnie na polskim rynku widnieje coraz więcej produktów spod znaku BPA FREE, czyli wolnych od bisfenolu A. Najłatwiej sprawdzić oznaczenie bezpośrednio na misce lub jej opakowaniu, gdyż znak ten powinien być widoczny „gołym okiem”. Jeżeli nie jesteśmy w stanie go odnaleźć, warto sprawdzić informacje dotyczące składu produktu lub jego cech charakterystycznych na stronie internetowej producenta. Większość zamieszcza bowiem tę informację chociażby w celach marketingowych, ponieważ zwykle wyróżnia to produkt pośród innych, dostępnych na rynku.

Miski z zawartością BPA można łatwo zidentyfikować po oznaczeniu „PC 7” lub umieszczonej w charakterystycznym trójkącie cyfrze „7”. Te zaś, które BPA nie zawierają, a przy których tworzeniu wykorzystano np. bezpieczny polipropylen oznaczone są symbolem „05 PP”. Jeżeli takich informacji nie znajdziemy bezpośrednio na produkcie, możemy doszukiwać się ich w ulotce, na opakowaniu, wspomnianej stronie internetowej lub zwrócić się z pytaniem i prośbą o wyjaśnienie bezpośrednio do producenta. Inne związki organiczne obecne w wielu produktach codziennego użytku od pojemników na żywność, przez miski, po zabawki dla zwierząt to tak zwane ftenole. Badania naukowe przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że również one, podobnie jak BPA, są toksyczne.

Na miskach dla zwierząt, jak również ich opakowaniach, można spotkać się z wieloma innymi oznaczeniami. Produkty ze znakiem PET z punku widzenia zdrowia zwierzęcia uznaje się za niebezpieczne przy dłuższym stosowaniu. PE-HD to oznaczenie tworzywa określanego jako bezpieczne, które można z kolei stosować wielokrotnie. Produkty zawierające PVC uznane są za toksyczne i szkodliwe dla zdrowia. Symbol PP to bezpieczne tworzywo sztuczne, wykorzystywane do produkcji zabawek dla małych dzieci. Jeżeli miska dla Waszego pupila posiada takie oznaczenie, nie musicie się przejmować, z pewnością bowiem jest bezpieczna.

Dla świętego spokoju, najlepiej po prostu unikać tworzyw sztucznych, plastików i ich pochodnych, ponieważ względem wielu z nich nadal nie ma pewności czy są bezpieczne dla zdrowia, czy też mogą, przy dłuższym stosowaniu, szkodzić czworonogom. Najlepszym rozwiązaniem, jak jedynym naprawdę gwarantującym bezpieczeństwo karmienia są miski wykonane z tworzyw naturalnych, obojętnych w kontakcie z podawanym pokarmem.

Karm tam, gdzie pies czuje się najlepiej

Kolejnym krokiem, po dokonaniu właściwego wyboru miski dla pupila jest znalezienie jej odpowiedniego miejsca. Istnieje kilka wskazówek, którymi warto wziąć pod uwagę, przygotowując psu jego własną, bezpieczną przestrzeń, obejmującą zarówno legowisko, jak i miejsce karmienia.

Unikajcie umieszczania misek w przejściu, gdzie często się poruszacie – Wy lub inny domownicy. Każdy zwierzak potrzebuje przede wszystkim spokoju, tak jak człowiek, podczas tak ważnych czynności, jak odpoczynek czy jedzenie. Jeżeli Wasz czworonożny przyjaciel nie chce jeść, wykazując jednocześnie ewidentną awersję do miejsca, gdzie znajdują się jego miski może warto zastanowić się nad przyczyną. Weźcie na przykład pod uwagę czy przypadkiem w tym miejscu, pod budynkiem, nie poprowadzono rur ciepłowniczych lub instalacji elektrycznej np. w mieszkaniu poniżej. To jedna z realnych, a zwykle pomijanych w wyniku niewiedzy, możliwości. Wówczas wystarczy, że przestawicie miskę w inne miejsce, a Wasz pupil nie tylko odzyska apetyt, ale i do samej miski będzie podchodził znacznie chętniej. Zwróćcie również uwagę na przeciągi. To kolejny powód, dla którego dane miejsce może psu nie odpowiadać. I w tym przypadku rozwiązanie nasuwa się samo – wystarczy zmienić miejsce żywienia.

Wyżej, niżej, tradycyjnie, interaktywnie – to w końcu jak?

Nie kończą się dyskusje dotyczące tego czy miski na podwyższeniu rzeczywiście są dobrym rozwiązaniem dla zwierząt, w szczególności dla psów ras dużych i olbrzymich. Co ciekawe, wszystko zależy od tego, w jakich kategoriach tę zasadność rozpatrzymy. Pierwotne, dziko żyjące psowate, będące przodkami udomowionych czworonogów jadły z ziemi. Na tej podstawie można stwierdzić, że naturalną pozycją do spożywania posiłku będzie pozycja stojąca, z lekko zgiętą głową i szyją. Choć niewątpliwie obciąża ona kręgosłup zwierzęcia. I tu pojawia się uzasadnienie dla stosowania misek na podwyższeniu, zwłaszcza w przypadku psów masywnych i wysokich.

Zapewne wielu właścicieli słyszało nie raz, że miski na podwyższeniu przyczyniają się do zwiększenia u psów ras dużych i olbrzymich ryzyka wystąpienia ostrego skrętu żołądka. Jeżeli czworonóg wykazuje tendencje genetyczne lub osobnicze do tego schorzenia, lepiej zrezygnujcie z podwyższania misek. Będzie to dla niego nie tylko zdrowsze, ale i bezpieczniejsze.

Odpowiednia lokalizacja, jak i forma karmienia ma duże znaczenie w trosce o spokój, bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i rozwój behawioralny zwierzęcia. Do niedawna jeszcze uważany za chwilową modę, trend na wykorzystywanie w żywieniu czworonogów misek interaktywnych oraz podajników czasowych stanowi bezsprzecznie istotny aspekt w terapii niepożądanych zachowań, jak i sposób na aktywne wsparcie zdrowia psychofizycznego czworonoga. Specjaliści ds. żywienia psów z całego świata popierają wybór karmienia interaktywnego, jako formy podania aż 1/2 dziennej dawki pokarmowej, w trosce o czynne wzbogacenie behawioralne psa oraz formę wielopłaszczyznowej profilaktyki. 

Pamiętajcie, że karmienie to coś więcej niż odmierzenie właściwej porcji pokarmu. To odpowiedzialność za świadomy wybór zarówno przedmiotów, służących karmieniu, jak i samej diety. Jej rodzaj, jakość, skład, sposób produkcji, smakowitość, a w praktyce nawet sposób przechowywania po zakupie ma olbrzymie znaczenie w trosce o zdrowie czworonoga.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
Szybko,sprawnie, bardzo dobra komunikacja z klientem.
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
pixel