Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyjazd zagraniczny z psem – co załatwić?

2017-07-18
Wyjazd zagraniczny z psem – co załatwić?Dotyczy to zarówno kwestii spakowania istotnych rzeczy, jak również opanowania wszystkich formalności, które towarzyszą zabraniu psa na wakacje do innego kraju. Dzięki odpowiednio wczesnemu przygotowaniu bez problemów możemy zadbać o komfort podróżowania oraz pewność, że wszystko, co zaplanowaliśmy, odbędzie się bez żadnych przeszkód formalnych.

Paszport i czip

Istnieją dwie podstawowe rzeczy, które trzeba załatwić bez względu na to, w jakie strony wybieramy się z czworonogiem. Chodzi oczywiście o paszport oraz czip. Tylko identyfikacja za pomocą czipu jest uznawana za odpowiednią w przypadku większości psów, choć są jeszcze kraje, które w przypadku psów rasowych robią wyjątki i gratyfikują również tatuaże na skórze. Warto jednak mieć na uwadze, że czip jest doskonałym narzędziem identyfikacji, które nie pozostawia żadnych wątpliwości np. w razie zaginięcia psa, podczas gdy tatuaż z czasem robi się niewidoczny. Oczywiście, prócz tego warto zadbać, aby pies posiadał adresówkę.

Wraz z czipem warto od razu załatwić dla psa paszport. Dokument ten w Polsce jest zgodny z normami europejskimi i można wyrobić go w stałej, ustalanej co rok cenie. Z rzeczy praktycznych – warto paszport zakładać psu posiadającemu czipa, a także będącemu dopiero przed szczepieniem przeciwko wściekliźnie, bo wówczas spełnimy większość formalności dotyczących wjazdów do najpopularniejszych krajów.

Dodatkowe warunki wjazdu

Paszport dla psa jest podstawowym dokumentem, który musimy posiadać, aby zidentyfikować czworonoga podczas przekroczenia granicy czy w obcym kraju. Prócz tego każdy kraj posiada dodatkowe warunki wjazdu psów. Niektóre kraje, np. Wielka Brytania, ograniczają możliwość wjazdu z psem należącym do ras terierów typu bull. Warto sprawdzić takie przepisy zanim zdecydujemy się na zarezerwowanie urlopu.

Prócz przepisów dotyczących konkretnych ras istotne są jeszcze te, które nakładają na właścicieli obowiązek wykonania u psów dodatkowych zabiegów medycznych. W większości przypadków, przekraczając granicę, musimy posiadać w paszporcie wpis na temat ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie czy chorobom zakaźnym. Czasem jednak w kraju, który odwiedzamy, pojawiają się – czasowo czy na stałe – dodatkowe wymagania, jak choćby wykonanie badań kału pod kątem pasożytów czy badań krwi pod kątem konkretnych schorzeń. Takie przepisy dobrze jest sprawdzić w oficjalnych dokumentach, jako że wjazd do kraju z psem, który nie spełnia wszystkich wymagań, może nie tylko być niemożliwy, ale i skończyć się dla czworonoga kosztowną i stresującą kwarantanną.

Różne przepisy porządkowe

Oczywiście pozostają jeszcze kwestie przepisów porządkowych w danym miejscu. Większość krajów wymaga od nas sprzątania nieczystości po psie. W niektórych przypadkach z psem nie wejdziemy wszędzie, co warto mieć na uwadze, planując rozrywki podczas urlopu. Jeśli planujemy podróż np. samolotem, to musimy zadbać o wykupienie dla psa biletu oraz odpowiednie przygotowanie go do podróżowania, tzn. przyzwyczajenie do transportera lotniczego i zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem, aby była ona zgodna z przepisami linii lotniczych oraz komfortowa dla psa.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
POLECAM
2024-04-12
Jestem bardzo zadowolona z obsługi.
pixel