Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wysoki drapak dla kota - przegląd

2018-04-20
Wysoki drapak dla kota - przegląd

Odpowiednie warunki

Nie ma co się oszukiwać – wysoki drapak dla kota wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Trudno będzie go zmieścić w niewielkiej kawalerce, chyba że nie przeszkadza nam zagospodarowanie jednej części przestrzeni wyłącznie do kocich potrzeb. Zawsze, decydując się na większy drapak, musimy brać pod uwagę jego konstrukcję. Jeśli ma to być drapak dla dużego kota, sprawa ta staje się podwójnie istotna. Jedną z najistotniejszych rzeczy jest właściwie dopasowana podstawa – chodzi tutaj przede wszystkim o jej średnicę w odniesieniu do wysokości drapaka. Jeśli średnica ta będzie zbyt mała, to może się okazać, że podczas zabawy na jednej jego stronie cała konstrukcja po prostu się przewróci. Co więcej, dobrze, gdy drapak wysoki posiada kilka słupków, na których oparta jest cała konstrukcja, bo to zwiększa jego stabilność. Przy ciężkim kocie istotne jest, aby wszystkie elementy mocowane były najlepiej metalowymi wspornikami; to sprawia, że np. chętnie i często używane legowisko nie będzie się odczepiać czy przechylać.

Dla kotów rasowych

Większość właścicieli kotów rasowych pragnie mieć dla nich odpowiednio dostosowane akcesoria czy karmy. Jest to oczywiście możliwe, a nawet w niektórych przypadkach wskazane. W przypadku miejsc do zaspokajania potrzeby drapania sprawa jest jeszcze istotniejsza, bo drapak dla maine coon będzie wyglądał nieco inaczej aniżeli drapak dla drobniejszego kota syjamskiego. Pierwszym argumentem będzie wysokość; z uwagi na spore gabaryty rasy maine coon drapak dla kota musi mieć odpowiednio wysokie słupki, umożliwiające kotu drapanie, a także legowiska czy budki na znacznej wysokości. Istotna jest także stabilność drapaka. Kot o dużych gabarytach bez trudu przewróci mniej stabilny drapak, który wykonany jest np. ze słupków o dość małej średnicy. Doskonale w przypadku takich dużych ras, zwłaszcza gdy mamy kilka kotów, sprawdzą się drapaki sufitowe; o nich można przeczytać poniżej. Jeśli chcemy wybrać drapaki z domkami dla kotów, musimy pamiętać, że zarówno same wymiary budki, jak również i średnica wejścia do niej powinny być większe niż standardowo; inaczej kotu będzie niewygodnie z nich korzystać.

W różnych wersjach

Jak widać, duży drapak dla kota nie jest trudny w kupieniu – co jednak, gdy mamy kota raczej mniejszych gabarytów, który jednak lubi skakać i biegać po wysokościach? W takim przypadku trzeba podejść do sprawy z rozsądkiem. Zapewnienie kotu półki, z której mógłby podczas zeskakiwania zrobić sobie krzywdę jest niewskazane; niemniej jednak koty zazwyczaj nie decydują się na takie manewry, jeśli nic ich nie przestraszy albo nie zachęci. Warto więc wysoki drapak dla mniejszego kota postawić np. z dala od okna, by nie przekonały naszego mruczka ptaki przelatujące tuż obok. W przypadku mniejszych kotów drapak może być równie wysoki, co w przypadku dużych, a jednak subtelniejszy w swojej formie. Mniejsze rozmiary samej budki sprawiają, że cała konstrukcja nie wygląda aż tak rozbudowanie, dzięki czemu zajmuje faktycznie i optycznie mniej miejsca w salonie czy innym pomieszczeniu. Wybrać możemy również wysoki drapak montowany przy ścianie, np. w formie półek; jeśli chcesz mieć w domu taki drapak dla kota zrób to sam - elementy są łatwo dostępne.

Aż do sufitu

W obliczu oferty sklepów zoologicznych drapak dla kota wysoki to zwykle w naszych oczach taki, który liczy sobie ponad metr. Tymczasem istnieją nietypowe drapaki, które sięgają nawet do dwóch metrów! Są rozbudowane niczym metropolia i świetnie sprawdzą się zarówno jako urozmaicenie dla jednego kota, jak i plac zabaw dla kilku zaprzyjaźnionych mruczków. To jednak nie wszystko. Nietypowym produktem jest drapak sufitowy, który doczepiany jest specjalną podpórką w formie słupka z jednej strony do podłogi, z drugiej zaś – do sufitu. To świetnie rozwiązanie, które łączy duży obszar do zabawy z jednoczesnym zaoszczędzeniem miejsca w średnicy produktu. Takie drapaki są zwykle wyższe, a mniej rozbudowane na boki. Montaż u góry i dołu świetnie je stabilizuje, dlatego nie ma ryzyka, że nawet przy bardzo aktywnej i dynamicznej zabawie większych kotów konstrukcja się przewróci, stanowiąc dla nich zagrożenie. Co więcej, taki drapak może się dobrze wpisać w wygląd całego pomieszczenia, o ile wybierzemy model pasujący do wystroju wnętrza naszego domu.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4708 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
2024-05-15
Polecam
pixel