Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabawa i sport z kotem – jak zadbać o aktywność fizyczną i umysłową pupila

2021-08-24

Wyzwania w opiece nad kotem wydają się nie mieć końca. Nawet w zabawie ważne jest uszanowanie jego dzikiej natury. Szukasz sposobu na zabawę z kotem? Dowiedz się z naszego bloga jak to robić, by zapewnić kotu i sobie satysfakcję i bezpieczeństwo. Poznaj ciekawe akcesoria do zabaw z kotem i wzbogać jego przestrzeń.

 

Wszyscy doskonale wiemy, że koty są zwierzętami o szczególnie wrażliwej psychice i wbrew pozorom dość delikatnym usposobieniu. To sprawia, że większość z nich funkcjonuje spokojnie jedynie w określonym porządku dnia codziennego. Ustalony rytm dnia i rutyna to coś, za czym koty więcej niż przepadają, one po prostu jej potrzebują, a wszelkie nagłe zmiany, zachodzące niespodzianie budzą wewnętrzny spokój i równowagę psychofizyczną zwierzęcia. Nie oznacza to jednak, że z kotem nie można się bawić! Wręcz przeciwnie, z kotem należy się bawić, zwłaszcza, gdy jest to zwierzę domowe, niewychodzące, któremu z założenia brakuje niezbędnych bodźców i możliwości swobodnej realizacji podstawowych wolności i pierwotnych instynktów.

Zabawa z kotem to bowiem coś więcej niż tylko wspólnie spędzony z opiekunem czas, choć i on ma dla niego duże znaczenie. Zabawa to forma zaspokojenia kluczowych dla kota potrzeb w sposób względnie kontrolowany, ukierunkowany na właściwe zachowania. Ważne jednak, by została ona dobrze dobrana i zorganizowana, ponieważ w przypadku kota każdy błąd może na słono kosztować, a każde niekorzystne, pozornie błahe, a w praktyce stresujące dla pupila doświadczenie może mieć wpływ na zmiany jego zachowania i to nie w ciągu następnej godziny, ale w skrajnych przypadkach nawet przez resztę życia.

Pierwsza zasada zabawy z kotem – nie popełniać błędów

Pamiętajmy, że zabawa dla kota w okresie dorastania jest naturalnym zachowaniem, pozwalającym na obserwację i poznawanie środowiska, nabywanie doświadczeń, próby odnalezienia swojego miejsca i naukę. Co ciekawe, wielu z nas zarzuca aktywne uczestnictwo w zabawie z kotem wraz z chwilą, gdy ten dojrzewa i zmieniają się jego zachowania i potrzeby. Zapewnianie dodatkowych bodźców małemu kociakowi jest dla nas czymś codziennym i atrakcyjnym. Gdy kot dorasta i zmienia się jego charakter, a dawne zabawy przestają go interesować, wielu opiekunów traci dawny zapał.

Niekiedy sytuacja przybiera jednak inny, skrajny obraz – zabawa w kocim dzieciństwie, nieumiejętnie prowadzona prowadzi do utrwalenia wielu niepożądanych zachowań, które u maluszka wydają się słodkie i podchodzimy do nich z beztroską. Z kolei u dorosłego kota zachowania te stają się realnym problemem, a dla nas, opiekunów, stają się naprawdę ryzykowne. Łatwo bowiem popełnić błąd i albo zniechęcić kota do zabawy, albo źle ją ukierunkować, utrwalając negatywne zachowania i ucząc zwierzę agresji. Co zatem robić, by pozwolić kotu realizować jego potrzeby, a jednocześnie aktywnie spędzać z nim czas w domowym zaciszu, nie martwiąc się o niekorzystne efekty? Jak bawić się z kotem, by on był szczęśliwy i zaspokojony, a my bezpieczni i usatysfakcjonowani? Poznaj wyjątkowe propozycje zabaw z dorosłym kotem, które obudzą w nim łowcę w kontrolowany sposób, pozwolą na zużytkowanie kumulującej się energii oraz zapewnią optymalną ilość bodźców wzbogacających przestrzeń i codzienność pupila. Wiele z nich jest prostszych niż Ci się zdaje!

Gry i zabawy z kotem – jak nie bawić się z kotem?

Podchodząc do kwestii zabawy z dorosłym kotem, w którego sercu drzemie przecież spora część tygrysich instynktów i drapieżnego charakteru, w pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić jak kategorycznie nie bawić się z kotem. Czego nie wolno robić? Prowokować zwierzęcia do niepożądanych zachowań, a więc do drapania, gryzienia, wspinania się po nas, jak po pionowym drapaku. Nie wolno ukierunkowywać zainteresowania zwierzęcia na elementy stałe wyposażenia domowego, w formie zamiennika, gdy kot nas intensywnie zaczepia, jeśli nie chcemy stracić ulubionego obicia kanapy lub mebli po babci.

Cała uwaga zwierzęcia powinna skupić się na akcesoriach specjalnie do tego przeznaczonych – zabawkach edukacyjnych, do gonienia, drapania, szukania i polowania, akcesoriach do domu i ogrodu, które stymulują rozwój i zapewniają higienę zarówno ciała, jak i umysłu pupila. Warto wybierać po odpowiednie produkty, dobrej jakości, sprawdzone i cieszące się najlepszymi opiniami ekspertów nie tylko z uwagi na nasze bezpieczeństwo czy na ochronę domowego mienia przed zniszczeniem, ale również z uwagi na kocie bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że kot naprawdę w 100% oddaje się zabawie, dlatego tak ważne jest, by nie stanowiła ona dla niego czynnika ryzyka, bowiem nawet wtedy, gdy pupil będzie o włos od niebezpieczeństwa, może go nie zauważyć lub zwyczajnie je zignorować.

Zabawy ruchowe z kotem – jak zmęczyć kota?

Ciekawość świata to u kotów cecha wrodzona, dlatego tak ważne jest by w zabawie z kotem podsycać ją, nadawać jej edukacyjny kierunek, stymulować właściwe zachowania i tym samym osiągać założone cele. Dlatego warto nauczyć się przyciągać uwagę zwierzęcia, wybierając w tym celu odpowiednie akcesoria do zabawy z kotem – miękkie, dzwoniące lub pobrzękujące, falujące lub delikatnie poruszające się, które skutecznie pobudzą zmysły czworonoga i zapewnią mu dostateczną ilość bodźców sensorycznych. O ile oczywiście zostaną przez kota dostrzeżone – nasza w tym głowa, by tak się stało. Zabawa dla kota to nie tylko sposób na naukę, ale i forma interakcji z człowiekiem, dlatego tak ważne jest by dla obojga była ona bezpieczna.

Uważajmy na gesty i zachowania, nie pobudzajmy kota do niechcianych zachowań, nie prowokujmy agresji, nawet w tak błahy sposób, jak bębnienie palcem po stole dla zwrócenia kociej uwagi. Prowokując agresję wybudzamy w kocie najsilniejsze instynkty, których wyciszenie wcale nie jest już takie proste. Jak zatem zadbać o odpowiednie atrakcje i jak fizyczne zmęczyć kota, nie robiąc nikomu krzywdy? Czy zabawy ruchowe, takie jak gonitwa, szukanie i polowanie to na pewno dobry pomysł? Okazuje się, że najlepszy, o ile tylko umiejętnie nimi pokierujemy. Wzbogacając przestrzeń kota warto oprzeć się na wiedzy o tych wyjątkowych stworzeniach i o ich silnej potrzebie polowania, nawet w domowym zaciszu. Kot, choć zamieszkał u boku człowieka na stałe, niewiele się zmienił. I to można, a nawet trzeba w zabawie wykorzystać – byle tylko umiejętnie.

Pomysły na zabawę z kotem w domu i na dworze

Wykorzystując dostępne w każdym domu przedmioty, jak kartoniki, rolki po papierze, sznurki, gumki i wędki można w prosty sposób stworzyć kotu fascynujący tor przeszkód do pokonania w pościgu za turlającą się, dzwoniącą piłeczką. Dla bardziej wybrednych i mniej chętnych do interakcji zwierząt warto wybrać zabawki edukacyjne, wykorzystujące pokarm – ulubioną suchą karmę lub intensywnie aromatyczne przysmaki. Turlając zabawkę lub przekładając, przesuwając i strącając określone elementy gry strategicznej dla zwierzęcia, kot w nagrodę zdobędzie ulubione jedzenie, bawiąc się przy tym w łowcę.

Oto słowa klucze – zdobywanie i łowca. Niezależnie od tego, czy organizujemy kotu aktywność w domu czy bawimy się z kotem w ogrodzie, ważne byśmy mobilizowali go zarówno fizyczne, jak i umysłowo. Zabawa powinna angażować kocie zmysły, pobudzać instynkty, jednocześnie nadając im właściwy kierunek. Powinna prowadzić od bodźca, przez efekt aż po cel, a więc intrygować kota i zachęcać do interakcji, utrzymywać jego zainteresowanie poprzez pobudzanie instynktów i odwzorowanie kolejnych faz naturalnych zachowań, takich jak polowanie oraz odpowiednio go nagradzać. Wykorzystanie w tym celu zabawek, przedmiotów i akcesoriów dla kota dostępnych w dobrych sklepach jest najlepszym rozwiązaniem.

Łącząc dzięki nim gonitwę z polowaniem, szukanie ze zdobywaniem, instynkt łowiecki z cechami drapieżcy, a wszystko to z ukierunkowaniem na określony przedmiot lub zestaw akcesoriów stwarzamy kotu idealne warunki do spełnienia i zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dla tego wyjątkowego stworzenia to najlepsze źródło satysfakcji. W zabawie z kotem nie sposób pominąć dziedzictw kociej natury, bo to one przede wszystkim nadają jej „smak”.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4701 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Polecam
2024-04-21
Rewelacja
pixel