Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Żadne "tylko legowisko" - w pewnym wieku komfort snu zmienia wszystko

2021-03-17
Żadne "tylko legowisko" - w pewnym wieku komfort snu zmienia wszystko

Znacie takie ładne anglojęzyczne określenie „well-being”? Wydaje się jeszcze bardziej urokliwe, gdy przetłumaczymy je na nasz rodzimy język. Wspomniane „well-being” brzmi nieco przyjemniej dla ucha niż dobrostan. Fakt faktem, nie jest to najbardziej urodziwe słowo, z jakim przyszło nam się spotkać, jednakże jego znaczenie jest niezwykle istotne, zarówno w odniesieniu do zwierząt gospodarskich, jak i towarzyszących nam na co dzień czworonogów.

Dobrostan to szczególny stan zdrowia psychicznego i fizycznego, który możliwy jest do osiągnięcia tylko wówczas, gdy spełniona zostaje koncepcja 5 wolności. Tym razem jednak skupimy się na jednej, szczególnie istotnej w pewnym wieku, gdy potrzeby naszego czworonoga zmieniają się znacznie, a on sam wymaga jeszcze większej troski niż dotychczas.

Wolność od dyskomfortu oznacza zapewnienie psu odpowiedniego środowiska, a w tym niezbędnych warunków do schronienia się przed światem, bezpiecznego azylu, który będzie prywatnym, nienaruszalnym miejscem odpoczynku od wszystkiego i wszystkich. Tworząc zwierzęciu przestrzeń idealną, odpowiadającą nie naszemu widzimisię, ale jego rzeczywistym potrzebom i preferencjom, dajemy mu tak naprawdę poczucie bezpieczeństwa. Tak szczególnie ważne wówczas, gdy zachodzące w organizmie negatywne procesy, związane z chorobą lub postępującym starzeniem, zmieniają jego rzeczywistość, odbierają spokój, siłę i wewnętrzną harmonię.

Zmiany, zmiany, zmiany… Co robić mam, psie ukochany?

Wraz z wiekiem obniżają się zdolności adaptacyjne naszego zwierzęcia, względem stresujących wydarzeń, sytuacji i bodźców, pojawiają się uszkodzenia struktur wewnętrznych w wyniku postępujących procesów degradacyjnych, obniża się zdolność systemu immunologicznego do zapewnienia zwierzęciu należytej ochrony. Czworonóg zarówno fizycznie, jak i psychicznie (behawioralnie i emocjonalnie) nie jest w stanie sprostać wielu wyzwaniom i przeciwstawić się występującym trudnościom. Zapewnienie psu w wieku senioralnym, a także zwierzęciu osłabionemu psychofizycznie w wyniku choroby, wysokiego poziomu dobrostanu, a więc odpowiedniej opieki i prawidłowych warunków do godnego życia, sprzyja zachowaniu na dłużej form prawidłowych zachowań oraz utrzymaniu w normie ważnych wskaźników fizjologicznych.

Życiowe zadanie – czworonożnego seniora wspieranie

Decydując się na opiekę nad czworonogiem należy mieć na uwadze, że zarówno występowanie najróżniejszych chorób, jak również postępujących zmian geriatrycznych w organizmie zwierzęcia jest nieuchronne. Bierzemy pod swój dach i przygarniamy do serca rozszczekanego, radosnego, psotnego malucha, który jednak pewnego dnia zmieni się, wyciszy, stanie apatyczny, przewrażliwiony i delikatny, jak dziecko. Choć zarówno rekonwalescencja, jak i procesy starzenia są całkowicie indywidualne i nie ma jednego schematu, na który można by się przygotować, to nasza wielka odpowiedzialność – by zadbać o psa w każdym stanie i na każdym etapie życia najlepiej, jak potrafimy.

Pies starszy lub schorowany jest jak szczenię, potrzebuje opieki, doglądania, zapewnienia szczególnych warunków do funkcjonowania i odpoczynku. Dorosły pies w normalnych okolicznościach przesypia nawet do 16 godzin na dobę. Chory lub starzejący się czworonóg potrzebuje jeszcze więcej odpoczynku i relaksu, w szczególności pod postacią niczym niezmąconego snu. Wówczas warto wprowadzić nowoczesne rozwiązania w opiece nad ukochanym czworonogiem.

Wsparcie poprzez stymulację – wartościowe bodźce, które warto stosować

Jego krótkie okresy aktywności można wykorzystać na dodatkową, nienadwyrężającą, ale dostatecznie stymulującą umysłowo zabawę, wykorzystując akcesoria szkoleniowe, miski, maty lub zabawki do karmienia interaktywnego. W ten sposób nie tylko wspomoże się utrzymanie dobrej kondycji psychicznej czworonoga, poprzez efektywne pobudzenie koncentracji i wsparcie logicznego myślenia w rozwiązywaniu zadań z grupy brainwork, ale zwiększy się zainteresowanie psa codziennym pożywieniem.

Starość wiąże się nie tylko z osłabioną pamięcią, koncentracją czy kierunkową aktywnością umysłową, ale również z osłabieniem najważniejszych zmysłów czworonoga – wzroku, słuchu, a także smaku. To zwykle ogranicza jego zainteresowanie pokarmem, a tym samym zmniejsza podaż niezbędnych substancji odżywczych. Wszelkie wsparcie codziennego karmienia jest więc dosłownie na wagę złota. I to zarówno w przypadku seniora, jak i psiego rekonwalescenta.

Starość to wyzwanie, któremu można podołać, a legowisko to niejako słowo klucz

Poza krótkimi okresami aktywności, jak już podkreśliliśmy, pies powracający do sił po zabiegu, schorowany lub starzejący się potrzebuje przede wszystkim odpoczynku. Obarczony poważnymi problemami, związanymi z ograniczoną ruchomością, wynikającą z obrażeń, schorzeń lub wiekowych ograniczeń, powinien przede wszystkim spędzać chwile spokoju w domowym zaciszu, w suchym pomieszczeniu bez przeciągów, na ciepłym, wygodnym legowisku. Okazuje się, że legowisko to w tym przypadku słowo klucz, a jego znaczenie w zapewnieniu psu niezbędnego mu komfortu jest olbrzymie.

Czworonóg mający problemy z poruszaniem się, wielokrotnym wstawaniem, odczuwający ból w stawach przy każdej próbie ich zgięcia i wyprostu, wymaga odpowiednio dobranego legowiska, na tyle prostego i wygodnego, by czuł się swobodnie, bezpiecznie i rzeczywiście, mimo przewlekłych przypadłości, po prostu wypoczywał.

Naszym zadaniem, jako świadomych opiekunów jest wychodzenie o krok do przodu w przystosowaniu przestrzeni zwierzęcia do jego potrzeb i indywidualnych możliwości. Nie powinniśmy ograniczać aktywności zwierzęcia i przedwcześnie go upośledzać, a jednak czuwać nad tym, co mogłoby się wydarzyć, by uniknąć ryzyka ewentualnych urazów lub pogorszenia stanu zdrowia czworonoga.

Wybierając posłanie do domu warto rozważyć opcję legowiska ortopedycznego, wychodzącego naprzeciw naszym oczekiwaniom i potrzebom naszego psa, będącego dla niego realną szansą na spokojny, efektywny odpoczynek, zarówno w dzień, jak i w nocy, gdy pies często wstaje by zjeść, napić się lub po prostu zmienić pozycję na bardziej dogodną.

Opieka geriatryczna z prawdziwego zdarzenia – również w domu

Czworonożnym seniorom towarzyszą liczne patologiczne zmiany w obrębie układu kostno-szkieletowego i mięśniowego, skutkujące przewlekłym, dotkliwym bólem, ograniczoną ruchomością, pojawiającymi się jakby znikąd napięciami mięśniowymi oraz zwiększonym ryzykiem pogłębiających się zwyrodnień stawów. W połączeniu z gorszą tolerancją zmian, niższą odpornością na stres, zwiększonym lękiem wewnętrznym i wyraźnie ograniczoną koncentracją, organizm starszego, schorowanego psa staje się niemalże bezbronny. Zapewniając psu dogodne warunki odpoczynku w legowisku ortopedycznym i dłuższy, spokojniejszy sen bez dodatkowych obciążeń fizycznych, wspieramy jego codzienne funkcjonowanie.

Mogłoby wydawać się, że legowiska ortopedyczne, które pojawiają się na rynku zoologicznym, jak grzyby po deszczu to wynik kolejnej, wspieranej przez media mody. Może i trochę tak właśnie jest, jednak ich istnienie to wyraźny dowód na to, że opieka geriatryczna nad czworonogami wchodzi na kolejny stopień wtajemniczenia. Stajemy się coraz bardziej świadomi szczególnych potrzeb, jak i ograniczeń naszych psów, coraz bardziej pragniemy im towarzyszyć u schyłku życia, zapewniając godne funkcjonowanie w domu pełnym troski, miłości i odpowiedzialnego wsparcia o każdej porze dnia i nocy. Wybierając legowiska ortopedyczne, dążymy do wyeliminowania zagrożeń powstania u psa dodatkowych urazów oraz pogłębiania i tak istniejącego już, i na co dzień dotkliwie dającego o sobie znać, uczucia dyskomfortu.

Specjalne właściwości legowisk ortopedycznych premium

Wypełnione w większości specjalną pianką memoryczną, utrzymującą optymalny poziom twardości i elastyczności powierzchni, nie odkształcają się i nie pogarszają jakości snu zwierzęcia, nawet po długim okresie użytkowania. To nowoczesne rozwiązanie, choć wykorzystujące dobrze nam znaną z ludzkim materacy technologię zapamiętywania kształtu ciała. Legowiska te zapewniają psu odpowiednią podporę dla poszczególnych partii ciała, redukując uczucie bólu i poprawiając komfort wypoczynku. Przykładem legowisk, które zaprojektowano, by zapewnić zarówno niezbędną wygodę czworonogom, ale i wysoką funkcjonalność są produkty Primal Instinct w kilku rozmiarach, z rozpinanym pokrowcem. Materiał okrywowy i wypełnienie to dwie niezależne formy, dzięki czemu legowisko ortopedyczne łatwiej utrzymać w czystości, a także, gdy tylko tego zapragniemy, możemy zmienić jego design tak, by odpowiadał aranżacji przestrzeni. Może brzmi to nieco banalnie, ale legowiska ortopedyczne wcale nie muszą być nieatrakcyjne.

Postaw na wygodę, lecz zadbaj o efekt

Zupełnie płaskie, bezpieczne i wyjątkowo wygodne wypełnienie można okryć materiałem o najróżniejszych odcieniach kolorystycznych, wyrazistej fakturze i funkcjonalnej formie. Modele z podniesionymi ściankami, do złudzenia przypominają szykowne psie kanapy, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem opiekunów o wyrafinowanym guście. Wygląd to tylko walor dodatkowy, najważniejsza jest jednak wygoda. Stosowana w legowiskach pianka zapewnia trwałą formę bez odkształceń, nawet podczas użytkowania posłania przez naprawdę dużego psa, stanowi też optymalną izolację od podłoża, chroniąc czworonoga przed zimnem oraz chroni jego wrażliwe ciało przed odleżynami. Jednak, aby legowisko spełniało całkowicie swoją rolę, musi zostać dopasowane wielkością do rozmiarów psa – zwijając się w kłębek, powinien on wypełniać je, ale nie dość szczelnie. Zbyt duże legowisko nie da zwierzęciu poczucia bezpieczeństwa, zbyt małe stanie się źródłem dyskomfortu, a tym samym zniweczy wszelkie nasze wysiłki zapewnienia psu 5 należnych mu wolności.

Żadne „tylko legowisko”

Rozważając wprowadzenie nowych form opieki, analizując, co jeszcze moglibyśmy zrobić dla naszego, szczególnie wymagającego, wrażliwego psa, zacznijmy od porzucenia błędnego przekonania, że legowisko to „tylko legowisko”. Wybierając je, poświęćmy mu nieco więcej uwagi, tak jakbyśmy wybierali materac i łóżko do własnej sypialni. To „tylko legowisko” daje naszemu psu poczucie bezpieczeństwa, swobody, zapewnia lepsze samopoczucie, pozwala wypocząć, zrelaksować się i regenerować siły, podczas spokojnego, komfortowego snu w najlepszych warunkach.

Pamiętacie baśń Andersena o księżniczce na ziarnku grochu…? Czasami warto w ten oto sposób pomyśleć o naszym wrażliwym, starszym, schorowanym psie. Tyle, że my mamy możliwość sięgnąć po jeden, dostatecznie wygodny materac. Nie potrzebujemy ich aż dwudziestu i na dokładkę jeszcze dwunastu puchowych pierzyn, choć nasz pies jest niewątpliwie równie wyjątkowy. O ile nie bardziej.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4684 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Jak zawsze wszystko na najwyższym poziomie
2024-04-04
Już 3 lata ta karma i innej nie chce gambit
pixel