Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Żywienie psa – co oprócz suchej karmy?

2019-05-03
Żywienie psa – co oprócz suchej karmy?

W przypadków psów nie jest to takie oczywiste. Prawidłowe żywienie psa obejmuje właśnie to, co zostało opisane wyżej, czyli utrzymanie czworonoga w zdrowiu przez zaspokojenie jego potrzeb żywieniowych. Nie oznacza to jednak, że dodatkowe dokarmianie psa jest niebezpieczne – warto jednak robić to z głową.

Dajesz smaczki? Zmniejsz porcję!

Podstawową pułapką, która czyha na właścicieli psów, a odbija się negatywnie na ich pupilach jest oczywiście zapominanie o tym, że smaczki czy gryzaki również mają w sobie kalorie. Jeśli pies przyjmuje zbyt dużo kalorii w stosunku do tego, czego potrzebuje – będzie tył. Nadwaga z kolei jest bardzo niebezpieczna, bo nie tylko skraca psu życie, ale również generuje wiele poważnych problemów zdrowotnych. Nadprogramowe kilogramy obciążają między innymi serce, układ oddechowy, pokarmowy czy stawy psa.

Jeśli więc dajesz psu jakiekolwiek przysmaki poza porcją karmy, która jest dla niego przewidziana – zmniejsz objętość podstawowego posiłku. W ten sposób pies nie dostanie zbyt dużo kalorii i nie będzie tył.

Przysmaki do zadań specjalnych

Jeśli szukasz przysmaków, które Twój pies mógłby zjadać w ramach przekąski, zastanów się, czego od nich oczekujesz. Do dyspozycji masz nie tylko przysmaki dla psów, które są dla nich po prostu smaczne. Jest również całkiem sporo produktów pełniących rozmaite funkcje. Najczęściej są to przysmaki o przeznaczeniu dentystycznym, których zadaniem jest redukcja kamienia nazębnego oraz zapewnienie psu świeżego oddechu. Dodatkowo można znaleźć też przysmaki z różnymi dodatkami, na przykład żwaczami mającymi poprawiać pracę układu pokarmowego.

Trenerki – jak wybierać?

Przysmaki treningowe zwane również trenerkami to niewielkie smakołyki, które mają służyć nagradzaniu pożądanych zachowań u psa, najczęściej w trakcie szkolenia. Z tego powodu muszą mieć konkretne cechy. Przede wszystkim powinny być dość miękkie, aby pies w razie, gdy nie pogryzie ich dokładniej, nie zakrztusił się. Dobrze jest dostosować ich rozmiar do potrzeb psa. Im mniejszy pies, tym mniejszy powinien być smakołyk. Ważne, aby nie zajmował on psu dużo czasu – ma być przekąską na jeden-dwa gryzy, a nie czymś, co sprawi, że pies wyłączy się z treningu i zacznie przeżuwać. Większe trenerki zwykle można podzielić na małe kawałki, co jest wygodne przy niewielkim psie.

Skład przysmaków dla psów

Niezależnie od tego, jakie przysmaki oraz o jakim przeznaczeniu wybierasz, skup się na tym, aby ich skład był zadowalający. Unikaj tych produktów, w których składniki nie są jasno opisane. Najlepiej decyduj się na przysmaki bez konserwantów i sztucznych barwników. Im więcej mięsa w składzie, tym korzystniejsze będą dla zdrowia psów. Dostępne są również przysmaki, które wykonano wyłącznie z mięsa albo stanowi ono duży procent składu. Takie smakołyki będą zdecydowanie najlepszym wyborem. Jeśli interesuje Cię dobry skład przysmaków dla psów, sprawdź smakołyki marki Caniwild z ponad 80% zawartością mięsa,

Co do gryzienia?

Niektóre psy preferują przysmaki, którymi mogą zająć się przez dłuższą chwilę. Zazwyczaj są to czworonogi, które bardzo szybko niszczą zabawki, dlatego ich kupowanie „na jeden raz” często mija się z celem. Zamiast tego warto zaproponować psu naturalne gryzaki. Są to zazwyczaj części ciała zwierząt pozostałe po uboju albo celowo przygotowane. Do wyboru mamy produkty naturalnie suszone, dodatkowo wybielone oraz wędzone. Te ostatnie mają intensywniejszy zapach, ale warto się upewnić, że na etapie produkcji nie dodano do nich aromatów. Co więcej, mogą szkodzić psom o wrażliwym układzie pokarmowym.

Zaletą naturalnych gryzaków jest prostota ich składu oraz różnorodność. Polecane są dla psów cierpiących na alergie pokarmowe, bo można dla nich wybrać na przykład królicze uszy albo wołowe przełyki – coś, co nie będzie im na pewno szkodzić. Szczeniętom i psom starszym polecane są produkty bardziej miękkie. Dorosłe czworonogi w sile wieku dobrze poradzą sobie z tymi najtwardszymi.

A może pasztet dla psa?

Jeśli z jakiegoś powodu przygotowujesz dla psa zabawki wypchane jedzeniem, na przykład popularne bałwanki marki Kong, to dobrym wyborem będzie zainwestowanie w odpowiednie wypełnienie. W takim przypadku na dno sypiemy psią karmę, a potem wypychamy wnętrze zabawki pasztetem albo pastą dla psa. Gotowe produkty są łatwiejsze w nakładaniu i często mają atrakcyjny zapach. Pamiętaj, aby zapoznać się z ich składem przed zakupem.

Niezależnie od tego, jakie formy dokarmiania wybierzesz w przypadku swojego psa, nie zapominaj, aby zagwarantować mu dostęp do świeżej wody.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4722 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Super!
2024-06-12
Zamówienie zrealizowane na wysokim poziomie
pixel