Żywienie suk ciężarnych i karmiących
2017-05-26

Dlaczego żywienie jest ważne?
Podobnie jak w przypadku kobiet ciężarnych czy wszystkich innych gatunków ssaków, ciąża jest okresem dość wyniszczającym dla żeńskiego organizmu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że płód pobiera z organizmu matki wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jeśli wystąpią jakiekolwiek niedobory – to właśnie matka będzie odczuwać je najbardziej. Długotrwały brak dostępu do istotnych składników może spowodować nie tylko wady u szczeniąt, ale również obumarcie całego miotu czy zagrożenie dla zdrowia suczki. Z tego powodu niezbędne jest nie tylko nadzorowanie przebiegu ciąży w gabinecie weterynaryjnym, ale również przystosowanie karmy i porcji żywieniowych do nowych potrzeb suczki. Również okres laktacji jest dość męczący z uwagi na znacznie zwiększoną podaż kaloryczną, zwłaszcza w przypadku suczek mających spore mioty. To wszystko sprowadza się do konieczności dbania o dietę suczki ciężarnej, a potem matki karmiącej szczenięta.Specjalistyczne czy bytowe?
W zasadzie do wyboru mamy różne suche karmy dla psów, które dedykowane są jedynie suczkom w okresie ciąży i laktacji. Ważne jest jednak, aby – zanim będziemy kierować się jedynie etykietą i informacjami producenta – prześledzić uważnie skład karmy. Możemy bowiem znaleźć karmy przystosowane do żywienia na każdym etapie życia psa, a więc odpowiednie również dla suczek w okresie ciąży i laktacji, a potem dla szczeniąt i psów dorosłych. Do takich marek należą karmy Taste of The Wild, zarówno w formie suchej, jak i mokrej, stworzone zgodnie z formułą „All Life Stages”. Oznacza to, że ich składy – przy zastosowaniu odpowiednich porcji – całkowicie pokrywają zapotrzebowanie suczki na wszystkie składniki odżywcze.Dodatkowe wsparcie w żywieniu
Warto wiedzieć również, że w przypadku suczek karmiących, które mają bardzo duże mioty, niekiedy występuje potrzeba dokarmiania ich przez właściciela. W takim przypadku najlepiej sprawdza się mleko dla szczeniąt, które trzeba podawać ze specjalnej butelki zakończonej smoczkiem imitującym sutki suczki. Zazwyczaj potrzeba dokarmiania wiąże się albo z problematycznym porodem – na przykład cesarskim cięciem czy powikłaniami, wskutek których suczka nie może karmić samodzielnie – albo bardzo dużym miotem. W drugiej sytuacji dokarmiania się przede wszystkim najsłabsze szczenięta, która najgorzej radzą sobie w wyścigu do maminego mleka.
Pokaż więcej wpisów z
Maj 2017